Grupą Żywiec kultywuje lokalne tradycje miast

Promocja historii miasta poprzez nowoczesną formę turystyki, edukacja zdrowotna osób starszych, spotkanie z historią niezwykłych mieszkańców, udział w konkursie robotyki – to tylko kilka z projektów, które zostały z sukcesem zrealizowane przez łącznie 30 organizacji pozarządowych z Żywca, Elbląga, Warki i Leżajska w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec.

 

Pilotażowa edycja konkursu grantowego Grupy Żywiec spotkała się z dużym zainteresowaniem organizacji pozarządowych Żywca, Elbląga, Warki i Leżajska. To nowy sposób finansowania lokalnych projektów skierowanych do mieszkańców miast, w których firma ma swoje browary. W pierwszej odsłonie programu łączna pula środków do wykorzystania wyniosła 180 tys. złotych. Granty zostały wręczone 30 organizacjom w tym lokalnym stowarzyszeniom, fundacjom oraz instytucjom kultury i sportu.

Jedna z ciekawszych inicjatyw pierwszej edycji Funduszu to program Żywieckiej Fundacji Rozwoju „Żywiec z pasją”. Jego celem była promocja niezwykłych historii mieszkańców Żywiecczyzny, o których lokalni goście opowiadali podczas cyklu „Spotkań z pasjonatami”. Wystąpienia prelegentów (naukowców, artystów, przedsiębiorców, etc.) pozwoliły słuchaczom poznać wyjątkowe pasje i doświadczenia ich sąsiadów.

Zorganizowane przez nas spotkania pokazały, jak wiele talentów skrywa nasze miasto i okolice. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, iloma wybitnymi osobowościami możemy się pochwalić. Wśród mieszkańców Żywca znajdują się m.in. tatuatorzy, fotografowie, działacze społeczni, a nawet e-zawodnik znanej drużyny piłkarskiej. Dzięki pomocy Grupy Żywiec te wszystkie osoby miały szansę promocji, która zaowocowała rozpoczęciem nowych współpracy lokalnych – mówi Anna Jafernik.

Inny interesujący projekt to program „Klub Młodych Inżynierów”. W ramach programu Gimnazjalne Stowarzyszenie Razem wspiera uczniów Miejskiego Gimnazjum w Leżajsku w realizacji ich pasji i zainteresowań. Dzięki pieniądzom z Funduszu Społecznego Grupy Żywiec udało się dofinansować udział miłośników robotyki w Europejskich Eliminacjach Konkursu Budowy i Programowania Robotów Botball 2017.

Początkowo ze względu na to, że eliminacje do konkursu odbyły się za granicą – w Bułgarii, udział w zawodach wydawał się odległym marzeniem uczniów, jednak dzięki wsparciu Grupy Żywiec stał się możliwy. Uczniowie wystartowali w międzynarodowym wydarzeniu, reprezentując nasze miasto i zdobywając ogromne doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości – mówi Władysław Pyż, Prezes Stowarzyszenia.

Bardzo nas cieszy, że możliwość zgłoszenia projektu do realizacji w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec spotkała się z tak dużym zainteresowaniem i że możemy wspólnie angażować mieszkańców do współpracy na rzecz promocji lokalnej tradycji. Jako producent piwa szczególnie zadowoleni jesteśmy z faktu, że Fundusz przyczynia się do współpracy w obszarze edukacji na temat odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. W tej edycji udało się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw i mamy nadzieje, że podobnie będzie w kolejnej edycji, która ruszy w połowie tego roku  – podsumowuje Magdalena Brzezińska, Kierownik Działu Korporacyjnego w Grupie Żywiec S.A.

Kolejna edycja programu grantowego Grupy Żywiec odbędzie się jeszcze w tym roku. Informacje na ten temat pojawią się już wkrótce na stronie: http://www.grupazywiec.pl/o-firmie/fundusz-spoleczny-gz/