Gra muzyka ale czy klimatowi lżej? [KOMENTARZ]

Ekologia to modny temat nie od dziś, także wśród artystów znanych na całym świecie. Przecież zagładę Ziemi wieszczono wiele razy, w filmach, powieściach fantastycznych, także w muzyce rozrywkowej. Skupmy się na muzyce popularnej, tak chętnie przez wszystkich słuchanej, uwielbianej.

Mam przed oczami okładkę płyty winylowej Jean-Michela Jarre’a pt. “Oxygène” (Tlen). Okładkę piękną z charakterystyczną czaszką człowieka wystającą z naszego globu. Było to swego rodzaju wołanie o “więcej tlenu dla Ziemi”. O ironio, ten wspaniały artysta francuski wtedy nie zdawał sobie nawet sprawy z tego, że dzięki jego późniejszej działalności artystycznej, płytowej i koncertowej, tego tlenu nie przybywało, a wręcz ubywało. Jak to możliwe? Ano tak.

Tu dochodzimy do sedna sprawy i podstawowego pytania: jak muzyka, patrząc szerzej – twórczość artystów popularnych – ich koncerty, festiwale na których występują, produkcja ich płyt, wpływają na klimat? Wielu się zdziwi, jak mocno wpływają…

Cały felieton do przeczytania w najnowszym Magazynie ESG.

Tomasz Dereszyński, t.dereszynski@raportcsr.pl

Pierwszy numer Raportu ESG jest dostępny m.in. w serwisie e-Kiosk

Wydawcą Raportu ESG jest Instytut ESG działający w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego. Następny numer pojawi się w maju 2022 r.