Globalny konkurs dla startupów: The Extreme Tech Challenge

The Extreme Tech Challenge (XTC) to globalny konkurs dla startupów oraz nowe wyzwanie dla młodych przedsiębiorców, którzy chcą swoimi działaniami zmienić świat. Startupowcy powalczą aż o 10 milionów dolarów w postaci nagród i inwestycji. Jednym z partnerów konkursu jest Samsung Electronics.

Marka Samsung od lat wspiera młodych przedsiębiorców w Polsce i na świecie. W Polsce Wschodniej powstała sieć Inkubatorów dla startupów, które rozwijają pomysły z zakresu cyberbezpieczeństwa, internetu rzeczy oraz odpowiedzialności społecznej. Ten ostatni rodzaj działalności ma wiele wspólnego z ideą przyświecającą konkursowi The Extreme Tech Challenge (XTC) – inspiracją dla tegorocznej edycji było 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) ogłoszone przez ONZ w 2015 roku. Cele te zakładają m.in. działanie na rzecz eliminacji ubóstwa, nierówności ekonomicznej, ochronę środowiska, zdrowia, zapobieganie zmianom klimatycznym czy promowanie zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

Samsung Inkubator Białystok

Wokół celów SDG skupiony jest także otwarty w kwietniu tego roku Samsung Inkubator Białystok – trzeci po rzeszowskim i lubelskim Inkubator dla startupów chcących zmieniać świat. Partnerami inicjatywy zostało Centrum UNEP/GRID Warszawa, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny oraz HugeTech. Trzeci, pionierski w skali światowej Inkubator, podobnie jak konkurs XTC powstał po to, aby wpierać projekty mające na celu stworzenie lepszej, bardziej zrównoważonej przyszłości poprzez rozwój innowacyjnych technologii.

„Niektórzy przedsiębiorcy chcą pozostawić po sobie ślad na świecie – inni chcą go zmienić”, powiedział współzałożyciel XTC, przedsiębiorca i inwestor z Doliny Krzemowej, Bill Tai. „Od pięciu lat XTC wspiera najbardziej innowacyjne startupy, a w roku 2020 ponownie skupiamy się na rozwiązywaniu najpilniejszych wyzwań stojących przed naszą planetą”.

Pozytywny wpływ na planetę

Do konkursu XTC mogą zgłaszać się pionierskie startupy dowolnej wielkości, przedsiębiorcy i liderzy branży z całego świata, którzy wykorzystują moc technologii, aby wywrzeć pozytywny wpływ na planetę i globalną społeczność. Uczestnicy mogą zgłaszać projekty dotyczące konkretnego produktu lub usług działających w oparciu o nowe lub istniejące już technologie. Startupy biorące udział w konkursie XTC będą musiały przesłać także 5-minutowe wideo, w którym opowiedzą o zastosowanej technologii oraz uzasadnią, dlaczego ich rozwiązanie będzie miało wpływ na osiągnięcie jednego lub kilku celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

10 finalistów konkursu zostanie ogłoszonych w kwietniu 2020 roku, natomiast trzech zwycięzców zostanie wyłonionych podczas VivaTech w Paryżu w maju 2020 roku. Główna nagroda to 1 000 000 dolarów. Startup, który zajmie drugie miejsce otrzyma 250 000 dolarów, a trzecie przedsiębiorstwo na podium może liczyć na 100 000 dolarów.

Do konkursu można się zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej XTC. Regulamin dostępny jest na stronie internetowej extremetechchallenge.org.