Galeria Delfiny znów zaprasza!

GD022Galeria Delfiny – unikalne miejsce na kulturalnej mapie Warszawy – znów otwarta! I to w nie byle jaki sposób. 12 czerwca odbył się wernisaż ekspozycji prac Tadeusza Dominika i członków jego rodziny. Po raz pierwszy w jednym miejscu można obejrzeć nie tylko prace jednego z najbardziej cenionych, oryginalnych polskich malarzy współczesnych, ale również innych artystów z tej malarskiej rodziny.

Wystawę otworzył Ignacy Krasicki, mąż śp. Delfiny Krasickiej – cenionej artystki i założycielki galerii. Jak podkreślił, ponowne otwarcie Galerii Delfiny to hołd oddany przez jej rodzinę i przyjaciół wspanialej artystce, charyzmatycznej przyjaciółce, która dzięki swojej dobroci i sympatii zjednała sobie wielu ludzi.

– Żyć, by pomagać innym – to maksyma, która jej przyświecała przez całe życie – podkreślił Krasicki.

Po śmierci Delfiny Krasickiej rodzina i przyjaciele zdecydowali, że dzieło życia artystki będzie kontynuowane. Przygotowania do ponownego otwarcia trwały prawie rok.

– Mam nie tylko nadzieję, że ponowne otwarcieGalerii Delfiny przyciągnie wielu artystów, także tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Będzie to miejsce łączące świat sztuki ze światem mediów i biznesu. Stolica potrzebuje takiego miejsca – mówi Ignacy Krasicki jr., syn założycielki galerii, prezes AM Art-Media Agencja PR, która jest partnerem Galerii.

Kierownik artystyczny Galerii Delfiny i zarazem znana malarka, Anna Alicja Trochim podkreśla, że w stałej ekspozycji będą gobeliny i hafty założycielki Galerii.

Na uroczystości otwarci zjawiło się ponad trzystu wybitnych gości ze świata kultury, mediów i biznesu.

Dzieła rodziny Dominików są zróżnicowane – poszczególni członkowie rodziny zajmują się malarstwem, grafiką i fotografią. Tadeusz Dominik jest jednym z najwybitniejszych polskich malarzy i profesorem na wydziale malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2013 r. otrzymał Złoty „Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jego synowie Jakub i Tomasz też są znanymi postaciami wśród artystów. Pierwszy z nich to  autor charakterystycznych pejzaży. Był uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych  oraz wielu zbiorowych. Tomasz Dominik znany jest z wielu prac malarskich i grafik. Twórcze trio uzupełniają prace Edity Vlaović – Dominik, która zajmuje się malarstwem sztalugowym, konserwacją oraz fotografią. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Na wystawie obejrzeć można też prace Olgi Wolniak, dla której inspiracją są tkaniny i ornamenty zaczerpnięte z różnych kultur i stron świata.

Galeria Delfiny, mieszcząca się przy ul. Smulikowskiego 10  na warszawskim Powiślu powstała w 1999 roku. Gościła już przeszło sto wystaw wybitnych artystów z Polski i zagranicy, głównie z dziedziny malarstwa, tkaniny, fotografii i rzeźby. Od samego początku swojego istnienia była miejscem, w którym świat sztuki spotykał się ze światem biznesu; w dobrej i przyjaznej atmosferze. Galerię wspierają: City Security i AM Art – Media Agencja PR.

Autor Mirosław Bereza.

[nggallery id=6]