Fundacja LOTOS wsparła gdański odział neurochirurgii

Dzięki endoskopowej metodzie chirurgii kręgosłupa, pacjent szybciej przechodzi przez proces gojenia i rehabilitacji. Takie zabiegi przeprowadza się w nielicznych ośrodkach neurochirurgicznych i ortopedycznych, głównie w prywatnych placówkach, co znacznie zawęża dostęp dla ubezpieczonych pacjentów.

Dzięki wsparciu Fundacji LOTOS, pacjenci z ubezpieczeniem NFZ będą mogli odbyć taką operację w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku. Sprzęt umożliwia przeprowadzenie operacji u osób w każdym wieku.

– Jednym z wielu obszarów, w które angażuje się Fundacja LOTOS, jest pomoc polskim placówkom medycznym. Staramy się odpowiadać zwłaszcza na potrzeby pomorskiej służby zdrowia, regionu, z którym jesteśmy tak bardzo związani. Pokazaliśmy to m.in. w czasie pandemii koronawirusa, kiedy w pierwszej kolejności wsparliśmy właśnie jednostki z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Teraz środki na zakup nowoczesnego sprzętu trafiły do Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku – mówi Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS.

– Jesteśmy wdzięczni Fundacji LOTOS za wsparcie. To jest kolejny krok w rozwoju oddziału Pana Profesora Kloca. Dzięki takim partnerom, jak Fundacja LOTOS, możemy dalej ten oddział wspierać. To jest faktycznie jeden z najlepiej wyposażonych oddziałów neurochirurgii w Polsce, ale i osiągający najlepsze wyniki – dodaje Dariusz Kostrzewa, prezes Spółki COPERNICUS PL w Gdańsku.

– Wsparcie Fundacji LOTOS umożliwi lekarzom korzystanie z najnowocześniejszego sprzętu medycznego i pozwoli  w sposób jak najmniej inwazyjny operować szczególnie trudne przypadki związane z chorobami kręgosłupa.  Cieszymy się bardzo, że sprzęt do endoskopowej chirurgii kręgosłupa, który częściowo sfinansuje Fundacja, jednocześnie doposaży nowoczesny odział szpitala, ułatwi pracę lekarzom, a co najważniejsze, przyczyni się do ochrony zdrowia mieszkańców Pomorza i nie tylko – dodaje Wiesław Labuda, prezes Fundacji LOTOS.

Oddział neurochirurgii Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku jest jedynym w Polsce certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowo – naukowym akredytowanym przez AO Spine. Zapewnia pacjentom dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia w zakresie chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz kręgosłupa. Ponadto wykonuje specjalistyczne zabiegi w zakresie neurochirurgii czynnościowej i neuromodulacji.

– To jest sprzęt, którego praktycznie nie ma na północy Polski. Dzięki temu, osoby ubezpieczone nie będą musiały robić zabiegów prywatnie, czy jeździć dalej. Endoskop do chirurgii kręgosłupa pomoże nam ominąć niektóre nerwy, nie będziemy naruszać kości, stawów. Najczęstsze wskazanie do wykorzystania tego typu endoskopu to bardzo bolesne wypadnięcie dysku do otworu tam, gdzie nerw wychodzi na zewnątrz. Tam mamy tylko 5mm średnicy. Należy dodać, że zakup tego sprzętu jest rozwojowy. W przyszłości będziemy mogli wykonywać zabiegi w innych schorzeniach – dodaje prof. Wojciech Kloc,  kierownik Oddziału Neurochirurgii Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku.

Darowizna o wartości 250 tys. zł wesprze zakup zestawu instrumentarium, w którego skład wchodzi: endoskop sztywny z oprzyrządowaniem, napęd neurochirurgiczny do endoskopowej chirurgii kręgosłupa i pompa irygacyjna.

Źródło: LOTOS