Fundacja ING Dzieciom partnerem Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Katowicach

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki w Katowicach jest pełnym atrakcji wydarzeniem dla małych i dużych, podczas którego odbędą się kreatywne warsztaty a także spotkania autorskie z pisarzami i ilustratorami. Festiwal startuje już 25 sierpnia.

Finałem festiwalu będzie koncert pt. „Przyjaciel, którego nie było”, przygotowany we współpracy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, na podstawie książki „Lucjan lew, jakiego nie było” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, wydanej przez ING Bank Śląski i Fundację ING Dzieciom.

Książka „Lucjan Lew, jakiego nie było”, autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, została wydana w 2005 roku z inicjatywy ING Banku Śląskiego. Premiera rozpoczęła program “W towarzystwie lwa”, który swoim zasięgiem objął szpitale dziecięce w całym kraju i opierał się na dobroczynnym wpływie bajkoterapii na dzieci przeżywające trudności związane z chorobą. W osiemnaście lat po premierze, książka wciąż pomaga dzieciom a twórców inspiruje do kreowania nowych inicjatyw. To pokazuje jej uniwersalny i ponadczasowy charakter – mówi Joanna Dymna-Oszek, Dyrektor Biura Zarządu ING Banku Śląskiego oraz Prezes Fundacji ING Dzieciom.

Poniżej festiwalowe wydarzenia, które powstały przy udziale Fundacji ING Dzieciom:

Sobota, 26 sierpnia

10:00-12:00: PapieroveLove – kreatywne warsztaty z Justyną Mazur-Kiwer

Papier jest fascynujący. Zadrukowane kartki mają moc przenoszenia nas w czasie i przestrzeni, przechowują ważne informacje. Jednak, gdy ich czas dobiega końca, łatwo zmienić ich kształt i dać nowe życie. Papier można moczyć, barwić i kleić. Podczas warsztatów powstanie papierowa rzeźba wielkości człowieka. Warsztat poprowadzi Justyna Mazur-Kiwer z krakowskiego Litograf Studio.

  • Wiek uczestników: od 6 lat
  • Miejsce: Siedziba ING Banku Śląskiego w Katowicach przy ul. Sokolskiej 34 (parter)
  • Organizatorzy: ING Bank Śląski, Fundacja ING Dzieciom, Fundacja Sztuki Polskiej ING

12:00-13:00: W krainie zębowej wróżki – warsztat bajkoterapeutyczny dla dzieci z Fundacją ING Dzieciom

W Krainie Zębowej Wróżki czekają już Hania i Lucjan aby przeżyć z uczestnikami bajkową przygodę. Na warsztacie poznamy bajkę „Lucjan lew, jakiego nie było”, a także uściśniemy rękę najprawdziwszemu Lucjanowi. Rzucimy się również w wir tworzenia, żeby każde dziecko wróciło do domu z własnym lwem. Scenariusz oparty jest o założenia bajkoterapii opisane w publikacji Fundacji Zaczytani. Warsztat poprowadzi Aldona Radomska-Paluchowska z Fundacji ING Dzieciom oraz wolontariusze ING.

  • Wiek uczestników: 6-9 lat
  • Miejsce: Muzeum Śląskie, Sala edukacyjna A
Niedziela, 27 sierpnia

10:00-11:00: Różni, ale tacy sami – ABC Empatii

Warsztat poprzez zabawę literacką ma za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw. Zrealizowany przez Czepczyński Family Foundation na podstawie projektu i książki pod tytułem “ABC Empatii”.

  • Wiek uczestników: 4-6 lat
  • Miejsce: Muzeum Śląskie, Sala edukacyjna B

12:30-13:30: Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, pisarką

Roksana Jędrzejewska-Wróbel jest autorką wielu książek dla dzieci, bajek terapeutycznych, słuchowisk, telewizyjnych wieczorynek, laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. im. Czesława Janczarskiego, nagrody im. Kornela Makuszyńskiego oraz Polskiej Sekcji IBBY. Inspiracją do spotkania jest książka pt. „Lucjan lew, jakiego nie było”, wydana przez Fundację ING Dzieciom i ING Bank Śląski.

  • Miejsce: Muzeum Śląskie, Sala edukacyjna C

16:00-17:30: KONCERT FINAŁOWY „Przyjaciel, którego nie było”

Bajka muzyczna „Przyjaciel, którego nie było”, oparta na książce „Lucjan lew, jakiego nie było” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Adaptacja fabuły na potrzeby muzycznego przedstawienia to wspólny krok podjęty przez NOSPR oraz Fundację ING Dzieciom w celu tworzenia wartościowych i społecznie zaangażowanych produkcji dla dzieci oraz ich rodzin. Premiera odbędzie się w Sali kameralnej NOSPR, a udział w niej jest nieodpłatny, dzięki finansowemu wsparciu Fundacji ING Dzieciom.

Za realizację przedstawienia odpowiada duet reżysersko-dramaturgiczny Sławomir Szczurek i Grzegorz Górny, który w swoich pracach podejmuje ważne społecznie tematy.

Adaptacja tekstu i dramaturgia: Grzegorz Górny

Reżyseria: Sławomir Szczurek

Obsada: Agnieszka Kijewska (Hania), Michał Wójtowicz (Lew)

Muzyka na żywo: Tomasz Herisz (instrumenty perkusyjne), Anna Scheller (harfa), Przemysław Scheller (elektronika)

Multimedia: Marcin Salwin

  • Miejsce: Sala kameralna NOSPR w Katowicach

Organizatorem Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki jest Fundacja Czas Dzieci. Szczegółowy program festiwalu oraz możliwość zapisów tu: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-katowice/

 Źródło: ING Bank Śląski/Fundacja ING Dzieciom