Fundacja Audi ds. ochrony środowiska przekształca plastikowe odpady w tereny rekreacyjne

Fundacja Audi ds. ochrony środowiska wraz z partnerem projektowym Recycled Island Foundation, otwarła wczoraj pierwszy „pływający park” w porcie Rijnhaven w Rotterdamie. By stworzyć taki park, partner projektu za pomocą specjalnie zaprojektowanych basenów gromadzących przefiltrował wody rzeki Nowa Moza i oddzielił z nich plastikowe odpady. Następnie odpady te zostały posortowane i przekształcone w pływające, plastikowe wyspy. Malownicze wysepki służą teraz jako tereny rekreacyjne zarówno dla mieszkańców miasta, jak i dla gości.

Zanieczyszczenie oceanów plastikowymi śmieciami to problem globalny. Fundacja Audi ds. ochrony środowiska wraz z Recycled Island Foundation chcą wspólnie go rozwiązywać. Gromadzące baseny tworzone na rzekach i w portach mają przede wszystkim za zadanie zapobiegać przedostawaniu się plastikowych odpadów do morza. Ponad 98 procent śmieci pływa nie głębiej niż metr pod powierzchnią wody, a większość nawet nie głębiej niż pół metra. Stąd możliwe jest gromadzenie takich odpadów w sieciach, a specjalny kształt basenów zapobiega ich wymywaniu z wewnątrz przez silne fale. Pozyskane w ten sposób materiały są następnie wykorzystywane przez partnerów projektu w zupełnie nowym, innowacyjnym celu. Partnerzy, przy pomocy różnych technik – tłoczenia, spawania i druku 3D – produkują z nich sześciokątne, plastikowe wysepki. Ich zadaniem jest poprawa równowagi życia lokalnych mieszkańców oraz ryb i innych stworzeń wodnych żyjących w rzece.

Pierwszy pływający park zrobiony z przetworzonych, plastikowych śmieci został otwarty w porcie Rotterdam. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Rüdiger Recknagel, szef Fundacji Audi ds. ochrony środowiska, Ramon Knoester założyciel Recycled Island Foundation oraz grupa partnerów projektu reprezentujących m.in. Urząd Miasta Rotterdam i Rijkswaterstaat oraz Holenderskie Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej. „Chcemy wykorzystywać nowoczesne technologie, takie jak ta, do ożywienia otaczającego nas środowiska” – podkreślił Rüdiger Recknagel. „Recykling plastikowych odpadów to jedno z głównych zadań naszej fundacji. Zależy nam na tworzeniu takiej przyszłości, w której godnie żyć będą zarówno ludzie, jak i zwierzęta oraz rośliny.” Do wypowiedzi dołączył się Ramon Knoester mówiąc: „Jesteśmy bardzo wdzięczni Fundacji Audi ds. ochrony środowiska, że przyłączyła się do naszego projektu „pływających wysp” i że wspólnie możemy dziś uruchomić w Rotterdamie pierwszy taki teren.”

Powierzchnia rotterdamskiego pływającego parku złożonego z plastikowych wysepek to 140 metrów kwadratowych. Partnerzy projektu połączyli ze sobą poszczególne wysepki, z których każda ma powierzchnię 5m2 i zagospodarowali je sadząc rośliny. Wśród roślinności dominuje mech, ale są też kilkumetrowe drzewa. Większość wysepek ma otwartą strukturę, tak by rośliny mogły się swobodnie ukorzenić. W ten sposób, tuż pod powierzchnią wody powstała gruba plątanina korzeni. Warstwa ta to idealna przestrzeń dla rozkwitu alg, glonów i innych roślin wodnych. To również źródło pożywienia dla wodnych zwierząt. Wysepki są ruchome, a przez to bardzo wszechstronne w użyciu. Mogą być wykorzystywane jako miejsce odpoczynku podczas przerwy na lunch, ale również np. jako scena lub widownia koncertów plenerowych organizowanych w porcie.

Planuje się, że projekt „pływających wysp” zostanie uruchomiony również w innych lokalizacjach. Już w tym roku baseny gromadzące odpady zostaną zainstalowane na kanale Charleroi w Brukseli oraz na indonezyjskiej wyspie Ambon.