PKN Orlen został wyróżniony w XXXI edycji Raportu Społeczna Odpowiedzialność Biznesu za działania prowadzona na rzecz popularyzacji kultury polskiej za granicą. PKN Orlen angażuje się w wiele akcji mających na celu promocję sportu, kultury czy ekologii. Co ciekawe, działania o charakterze społecznej odpowiedzialności biznesu największej spółki w naszym regionie Europy, wykraczają poza granice Polski. W końcu Orlen to światowy gracz!
Ze względu na swoje zaangażowanie w czeski Unipetrol, Orlen prowadzi znaczące działania CSR także u naszych południowych sąsiadów. Podobnie jak w Polsce, również tam koncern angażuje się w różne działania promujące sport.
W Litvinovie, gdzie znajduje się jeden z zakładów Unipetrolu, Orlen jest właścicielem klubu hokejowego HC Verva Litvinov. W 2015 r. klub zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski w czeskiej Lidze Mistrzów. Oprócz wsparcia profesjonalistów, spółka angażuje się też w aktywizację lokalnej społeczności. Dzięki wsparciu hokeistów Unipetrol inwestuje w dziecięce drużyny i infrastrukturę sportową. Na ten cel firma przeznaczyła dwa mln koron czeskich, czyli około 330 tys. zł.
Unipetrol, w ślad za Orlenem, angażuje się w promocję sportów motorowych. Od 10 lat spółka współpracuje z ekipą Mogul Racing Team i jednym z najbardziej znanych rajdowców w Czechach – Romaem Krestą. Rajdowcy wspierani przez grupę Orlen biorą udział m.in. w rajdzie Dakar.
Grupa angażuje się również w organizację wydarzeń sportowych. Należąca do Unipetrolu marka Benzina była oficjalnym partnerem mistrzostw świata IIHF w hokeju. Pod hasłem „Rozjeďte to naplno” (Jedź jak najszybciej), ta sama marka wzięła udział w wyścigu Red Bull 400. Grupa Orlen ponadto współpracuje i wspiera organizację licznych rajdów w Czechach np. Šumava Rallye Klatovy, Barum Rally, Bohemia Rally czy Rallye Český Krumlov.
Orlen zatrudnia 4,5 tys. pracowników, którzy pochodzą z różnych części świata. Firma w ramach działań wewnętrznych aktywnie wspiera kondycję fizyczną pracowników poprzez organizacje imprez sportowych, również dla całych rodzin.
Zbliżanie kultur
Orlen jest również sponsorem festiwalu w Karlovych Varach. Angażuje się w ten sposób w dyplomację kulturalną promującą polską sztukę za granicą. To jedno ze najstarszych tego typu wydarzeń w Europie. Festiwal jest organizowany od 1946 r. i jest uznawany za najważniejszą tego typu imprezę w regionie.
W ramach ostatniego, 51. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach zorganizowano wydarzenie kulturalno – muzyczne, którego gościem specjalnym był Michał Lorenc, światowej sławy kompozytor muzyki filmowej, trzykrotny laureat nagrody Złotych Lwów gdyńskiego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz kawaler Orderu Orła Białego. Wydarzenie uświetnił również koncert zespołu „Des Orient”, który zagrał utwory skomponowane przez Michała Lorenca do takich filmów jak np. „Przedwiośnie”, „Bandyta” czy „Wino truskawkowe”.
Uczestnikami uroczystości byli przedstawiciele polskiej i europejskiej gospodarki, w tym reprezentanci zarządów czołowych europejskich przedsiębiorstw, przedstawiciele rządu i parlamentu.
W poprzednich latach publiczność festiwalowa mogła poznać m.in. twórczość Andrzeja Wajdy i uczestniczyć w wydarzeniach, które wskazywały na związki kultury czeskiej i polskiej.
Ekologia i działania w regionach
Prowadzenie działalności przemysłowej oznacza dla grupy Orlen odpowiedzialność za społeczność lokalną i ekologię. Spółki grupy zainwestowały 2 mln koron czeskich na rozwój 16 miast, w których funkcjonuje. Projekty w miejscowościach, w których operuje grupa Orlen obejmują wydarzenia związane z ochroną środowiska, zdrowiem czy edukacją. Koncern aktywnie wspiera uniwersytet ICT w Pradze (największa uczelnia w Czechach zajmująca się chemią i technologią), VIZE 97 (fundacja Dagmar i Vaclava Havla) czy Narodowe Muzeum Techniki w Pradze.
Równocześnie przez 10 lat obecności Polaków w Litvinowie, spółka przeznaczyła 3,5 mld koron na zmniejszenie energochłonności produkcji, tym samym zmniejszając negatywny wpływ rafinerii na środowisko. Wcześniej zakład uznawany był za jednego z największych trucicieli regionu, obecnie obiekt spełnia światowe normy emisyjne i inwestycje przyłożyły się do polepszenia jakości środowiska naturalnego.
Marek Mrugalski