– Dobrostan kobiet ma bezpośredni wpływ na dobrostan całego społeczeństwa – mówi Ewa Kapacka, Dyrektorka Biura Marketingu i PR PKO Ubezpieczenia. Jest to tylko jedno z wielu inspirujących spostrzeżeń, którymi dzieli się Ewa Kapacka w rozmowie z RaportCSR.pl. Zapraszamy do lektury wywiadu.
RaportCSR.pl: Dlaczego PKO Ubezpieczenia zdecydowało się na opracowanie raportu „Dobrostan Polek 2025. Jak dzisiaj czują się kobiety?”. Jak raport koreluje z core business firmy, a może całej Grupy PKO Bank Polski?
Ewa Kapacka: Myślę, że ubezpieczenia mają dobrostan wpisany w swój DNA. Ubezpieczenia to przecież zapewnianie poczucia bezpieczeństwa, skupianie się na ochronie majątku, zdrowia i życia, a także na działaniach z obszaru profilaktyki. Dobrostan jest elementem profilaktyki, gdyż badania dowodzą, że osoby z wysokim dobrostanem rzadziej chorują na choroby przewlekłe i mają większą szansę na długie życie w zdrowiu.
U nas temat dobrostanu pojawił się bardzo naturalnie kilka lat temu. Zaczynaliśmy od działań edukacyjnych wpisujących się w Różowy październik. Przełomowym momentem było uruchomienie w zeszłym roku Balance Space – naszej przestrzeni rozmowy o dobrostanie. Podczas weekendowych spotkań otwartych, wspólnie ze specjalistami zgłębialiśmy różne obszary dobrostanu. To wtedy spotkaliśmy wiele kobiet, które w przeważającej części uczestniczyły w naszych warsztatach.
Można było dostrzec, że kobiety odczuwają pewien niedobór dobrostanu albo mają ogromną wolę do jego rozwoju, bądź też działają obydwa te czynniki jednocześnie. Wówczas narodził się pomysł, aby skupić się bardziej na kobietach. Pierwszym krokiem były badania na temat dobrostanu, a od badania do raportu jest już tylko kilka kroków.
Z raportu i z debaty, która odbyła się przy okazji jego premiery w PKO Rotundzie, może wynikać, że dobrostan Polek jest zróżnicowany, a generalnie – na średnim poziomie. To trafna ocena?

Poziom dobrostanu Polek jest daleki od pełnej satysfakcji i równowagi. Tylko 4,5% kobiet w Polsce deklaruje bardzo wysoki poziom dobrostanu. 53% funkcjonuje w strefie umiarkowanej równowagi, często balansując na granicy wypalenia. Te dane z naszego raportu pokazują, że choć większość kobiet radzi sobie na co dzień, to często brakuje im siły i zasobów, aby poczuć się naprawdę dobrze. Wielu kobietom towarzyszy poczucie, że ich dobrostan jest „średni” – i teraz powstaje pytanie, co kobiety zrobią z tym poziomem dobrostanu? Czy popracują nad nim i dzięki temu zyskają szansę na poprawę? Czy nic nie robiąc narażają się na ryzyko pogorszenia dobrostanu?
Czy dobrostan Polek jest dobrostanem połowy, czy też, pośrednio, całego społeczeństwa?
Dobrostan kobiet ma bezpośredni wpływ na dobrostan całego społeczeństwa. Kobiety pełnią przecież ważne role w rodzinach, społecznościach lokalnych czy na rynku pracy. Niski poziom dobrostanu kobiet może zatem prowadzić do szerszych problemów społecznych. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać kobiety – w miejscu pracy, w rodzinie. Tu od razu myślę też o mężczyznach, którzy powinni mieć równy udział w codziennych pracach domowych. Natomiast najnowsze badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że nadal tak nie jest – kobiety przeznaczają na obowiązki domowe 37h tygodniowo, a mężczyźni 22h. Stąd tak ważne jest zapewnienie kobietom sieci wsparcia.
Jakie wnioski z raportu powinny wyciągnąć firmy realizujące projekty ESG, szczególnie w segmencie „S”?
Nasz raport jest cennym źródłem wiedzy, także dla firm. Niski poziom dobrostanu Polek czy przeciążenie i stres, które odczuwają kobiety powinny nakłonić pracodawców nie tylko do refleksji, ale podjęcia konkretnych działań. Wspieranie równowagi kobiet między życiem zawodowym a prywatnym jest możliwe poprzez na przykład:
- wprowadzenie elastycznych godzin pracy czy możliwości pracy zdalnej
- promowanie zdrowia psychicznego poprzez dostęp do usług psychologicznych, warsztatów zarządzania stresem czy programów wellbeing-owych
- program wsparcia dla matek powracających do pracy po urlopie macierzyńskim
Takie działania mogą nie tylko poprawić dobrostan kobiet, ale wpłynąć na zaangażowanie pracowników w ogóle, a dalej na efekty działań firmy. Szczęśliwi pracownicy, to zaangażowani pracownicy – a firmie powinno zawsze zależeć, aby dobrostan dotyczył każdej osoby, która jest w zespole.
Jakie działania podejmuje PKO Ubezpieczenia dbając o dobrostan swoich pracownic?
Nasza firma od lat podejmuje szereg działań, dzięki którym mamy wysoki komfort pracy. Pracujemy w formule hybrydowej – większość dni zdalnie – co bardzo nas wspiera w możliwości osiągania balansu między życiem zawodowym a rodzinnym. Mamy zapewnioną opiekę medyczną – a w niej możliwość korzystania z pomocy wielu specjalistów, w tym także psychologa. Uczestniczymy w warsztatach, które uczą wyciszenia, złapania oddechu w codziennym biegu – miałyśmy zajęcia z jogi czy medytacji. Nasz dobrostan wspieramy również dzięki dostępowi do wielu usług i aplikacji z zakresu samorozwoju, które udostępnia nam pracodawca. Jesteśmy też częścią programu Dwie godziny dla rodziny.
Pamiętajmy także, że równie ważna jest też strona zawodowa i możliwość rozwoju swoich kompetencji na przykład poprzez szkolenia specjalistyczne czy uczestnictwo w rozwojowych projektach. To wszystko jest w PKO Ubezpieczania źródłem naszej zawodowej satysfakcji i wpływa na nasze samopoczucie, a w efekcie też dobrostan.
Z czym można wiązać nadzieje na poprawę dobrostanu Polek?
Poprawa dobrostanu Polek wymaga dalszych systemowych zmian, które odciążą kobiety z nadmiaru obowiązków np. rozwoju usług opiekuńczych takich jak żłobki czy przedszkola. Nadzieję na poprawę dobrostanu kobiet możemy wiązać też z popularyzacją partnerskiego modelu rodziny, który coraz mocniej przenika do naszej świadomości. Trzecim kluczowym elementem ważnym dla budowy dobrostanu jest wyrównywanie poziomu płac. Choć mężczyźni nadal zarabiają średnio od nas więcej, to zgodnie z ostatnimi danymi GUS, ta różnica w ostatnim roku spadła o 25%. To niezmiernie istotne bowiem motywuje kobiety do większego zaangażowania na rynku pracy. Czwartym kluczowym dobrym prognostykiem jest coraz bardziej widoczne zainteresowanie tematyką dobrostanu. Dzięki temu z jednej strony mamy łatwiejszy dostęp do informacji o dobrostanie, czego przykładem jest nasz raport, a z drugiej zdecydowanie mamy więcej motywacji, aby podjąć pracę nad sobą.
Cieszę się, że PKO Ubezpieczenia może mieć istotny wpływ na budowanie przekazu o dobrostanie. Nasz raport jest merytorycznym materiałem, z którego mogą korzystać tak naprawdę wszyscy – jest diagnoza, a teraz powinniśmy w swoich obszarach działalności odpowiedzieć na glos kobiet zaprezentowany w raporcie. My już pracujemy nad przygotowaniem tematycznych podcastów, z których kobiety będą mogły dowiedzieć się od specjalistów, jak poprawić swój dobrostan, co konkretnie zrobić.
Zdajemy sobie sprawę, że to jest kropla w morzu potrzeb – ale mam nadzieję, że będziemy przykładem dla innych instytucji, które tak jak my, wprowadzą konkretne wspierające rozwiązania, dzięki czemu kobiety poprawią swoje samopoczucie.
Czy można określić, jak wielkie wyzwania obecnych czasów, takie jak zmiany klimatu, migracje i wojny, wpływają na poczucie dobrostanu Polek?
Obecnie żyjemy w bardzo dynamicznych czasach, w świecie zmian i kryzysów. Dodatkowo, przyswajamy codziennie ogromne ilości informacji, a rozwój technologii jest tak szybki, że nie jesteśmy w stanie za nim nadążyć. To z pewnością nie wpływa pozytywnie na nasz dobrostan. Na te wyzwania nakładają się nasze codzienne problemy życia osobistego i zawodowego, wzmacniając poczucie niepewności kobiet. Stąd zadbanie o dobrostan jest według mnie jednym z kluczowych zadań, które przed nami stoją. Używając metafory, dobrostan, to taka nasza wewnętrzna bateria, którą musimy ładować, aby mieć siłę i odporność na stawianie czoła wyzwaniom współczesności.
Charakterystyczne, że w filmie „Dobrostan” promującym najnowszy album Natalii Kukulskiej – która uczestniczyła w premierze raportu w Rotundzie PKO – pojawiają się w dalekim tle elektrownie wiatrowe. To najpewniej przypadek, bo dziś ten symbol Zielonego Ładu jest wszechobecny. Ale może globalne kwestie mają mniejsze znaczenie dla dobrostanu Polek niż sprawy codziennego życia?
Nasz raport pokazał, że dla wielu kobiet istotne znaczenie mają problemy dnia codziennego: stabilność finansowa, relacje rodzinne, zdrowie psychiczne i fizyczne. Oczywiście kwestie globalne, mogą mieć wpływ na to, jak czują się kobiety. Jesteśmy przecież częścią większej całości – dlatego indywidualne samopoczucie współgra ze stanem otaczającego nas świata. Bo przecież dobrostan człowieka zależy również od kondycji świata, w którym żyjemy.

Rozmawiał Bogusław Mazur