Epidemia pomocniczości – Polacy zjednoczyli się, by pomagać w czasie pandemii

Ponad 60 milionów złotych zebranych na pomoc medykom, 600 tysięcy wyprodukowanych przyłbic czy 220 tysięcy wydanych posiłków – to tylko wybrane efekty oddolnych działań pomocowych, wspierających polskich medyków w czasie pandemii koronawirusa. Przykłady inicjatyw podejmowanych przez Polaków w całym kraju od początku pandemii zebrane zostały w najnowszym raporcie „Epidemia pomocniczości”, opracowanym w ramach inicjatywy „Każda Pomoc”.

 

W jaki sposób wspierane są różne grupy – medycy, osoby starsze, uczniowie, lokalne firmy, czy też lokalna społeczność? Jakie oddolne akcje powstały w całej Polsce i jakie są najważniejsze efekty tych działań? Dlaczego wciąż warto pomagać? Na te i inne pytania odpowiada raport „ Epidemia pomocniczości”.

Puste półki sklepowe, codziennie rosnąca krzywa zachorowań oraz izolacja domowa – tego doświadczaliśmy od połowy marca. I chociaż był to trudny okres dla wszystkich, to właśnie wtedy wielu Polaków solidarnie pokazało, że ważniejsze od społecznych podziałów jest zaangażowanie na rzecz najbardziej potrzebujących wsparcia. Teraz, pomimo częściowego powrotu do względnej „normalności”, pomoc nadal jest potrzebna. Tym bardziej, że przed nami jesień i prawdopodobnie kolejna fala zachorowań – mówi Wojciech Dudziak, inicjator akcji „Każda Pomoc”.

Raport „Epidemia pomocniczości” przedstawia najważniejsze oddolne inicjatywy pomocowe realizowane w odpowiedzi na COVID-19 w całej Polsce

Publikacja uwzględnia działania wspierające poszczególne grupy społeczne, a więc szpitale i medyków, sąsiadów i społeczności lokalne, seniorów, uczniów oraz lokalne firmy. Łącznie w ramach raportu opisanych zostało 46 akcji pomocowych.

Mimo tego, że liczba zachorowań w Polsce nie maleje, to krzywa pomocniczości niestety spada. I chociaż weszliśmy w okres pewnej stabilizacji i przynajmniej częściowego powrotu do normalności, to koronawirus w Polsce nie jest zamkniętym rozdziałem. Nawet jeśli opisywane w raporcie inicjatywy są obecnie mniej widoczne w mediach, to nie zawieszają swojej aktywności i zapraszają do pomagania innym – dodaje Wojciech Dudziak, inicjator akcji „Każda Pomoc”.

Raport „Epidemia pomocniczości” można pobrać TUTAJ.