Energetyczny partner Krakowskiego Festiwalu Filmowego

31 maja-7 czerwca odbywa się jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy. PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE jest już po raz drugi partnerem Festiwalu. Na tegoroczny cykl filmów dla dzieci w ramach Festiwalu zaprasza kot Ciepłosław – bohater nowego programu edukacyjnego PGE Energia Ciepła „Przygody Kota Ciepłosława”.

Podczas tegorocznego Festiwalu widzowie obejrzą około 200 filmów z całego świata. Wśród nich dokumenty oraz krótkometrażowe filmy fabularne i animowane, które wezmą udział w konkursie polskim i trzech międzynarodowych. Wiele tytułów będzie prezentowanych w specjalnych sekcjach tematycznych. Jedną z nich jest Kids&Youth – kino dla młodych, czyli filmowy przegląd dla najmłodszych widzów.

– PGE Energia Ciepła wspiera kulturę w Polsce. Na 60-tym Krakowskim Festiwalu Filmowym nie mogło nas zabraknąć. Tym bardziej, że nasza największa elektrociepłownia jest w Krakowie i też obchodzi w tym roku swój jubileusz – mówi Przemysław Kołodziejak p.o. prezesa PGE Energia Ciepła. – Na świętowanie jubileuszy w tradycyjnej formie na fotelach kinowych i przy pełnej sali widzów przyjdzie jeszcze czas. Natomiast już dzisiaj, korzystając z tego że Festiwal będzie dostępny online w całej Polsce, na przegląd filmów „Kids & Youth” dla najmłodszych dzieci – zaprasza Kot Ciepłosław. To bohater nowego programu edukacyjnego PGE Energia Ciepła dla uczniów klas I-III, którego premiera została zaplanowana na jesień – dodaje.

W czerwcu 2019 r. PGE Energia Ciepła zawarła umowę z Gminą Miejską Kraków. Jednym z głównych kierunków współpracy, które są realizowane na podstawie umowy, jest wspieranie przez PGE Energia Ciepła edukacji i rozwoju kultury poprzez współpracę z instytucjami działającymi w Krakowie. Dzięki dofinansowaniu PGE Energia Ciepła pokazy filmów dla dzieci będą w tym roku transmitowane bezpłatnie online.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Podczas Festiwalu cztery międzynarodowe składy jurorskie wyłonią zwycięzców, na których czekają nagrody o łącznej wartości 238 tys. zł.

Festiwalowe filmy będzie można zobaczyć jedynie podczas seansów określonych w harmonogramie pokazów, dostępnych na terenie Polski. Po seansach filmowych, jak co roku, zaplanowano spotkania z twórcami i bohaterami filmów – tym razem transmitowane będą w mediach społecznościowych i na stronie festiwalu.

Kids&Youth – Kino dla młodych to stały cykl filmowy Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W tym roku na najmłodszych widzów czekają zarówno filmy animowane dla przedszkolaków, krótkometrażowe fabuły, ale też dokumenty, przeznaczone dla młodzieży. Wśród nich produkcje polskie, łotewskie, szwedzkie, holenderskie i duńskie. W programie dla dzieci znalazły się też plastyczne warsztaty online. Dzięki wsparciu PGE Energia Ciepła, wszystkie seanse dla najmłodszych są bezpłatne.

Źródło: PGE Energia Ciepła, wł.