Energetycy wspierają szpitale na Pomorzu

Do szpitala im. F. Ceynowy w Wejherowie trafił właśnie specjalistyczny sprzęt. To m.in. dwa nowoczesne defibrylatory, które pomogą w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia przede wszystkim na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii wejherowskiego szpitala.

– Fundacja Energa wspiera szpitale w walce z koronawirusem. Czujemy się odpowiedzialni, dlatego wspieramy naszych lekarzy, pielęgniarki, cały personel medyczny. Szpital w Wejherowie otrzymał wsparcie, które pomoże w zakupie sprzętu do intensywnej opieki medycznej jak również środków ochrony osobistej dla lekarzy i pielęgniarek placówki – mówi Magdalena Kit-Krawczyk, prezes Fundacji Energa.

W szpitalu powoli pojawia się zakupiony sprzęt. Przyjechały tu już m.in. dwa nowoczesne defibrylatory. To bardzo ważny zakup – urządzenie, z którego do tej pory korzystała placówka, jest już bardzo wysłużone. Na oddziale pracują już także trzy nowe elektryczne ssaki, a także ogrzewacze pacjenta.

– Otrzymaliśmy bardzo istotne wsparcie, które pozwoli nam w pełni wyposażyć stanowiska intensywnej terapii pozwalające na świadczenie procedur medycznych pacjentom najbardziej wymagającym, najbardziej potrzebującym tej pomocy, również pacjentom „covidowym” – mówi Stanisław Cirocki, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala im. F. Ceynowy w Wejherowie.

– Szczególnie ważne są dla nas defibrylatory. To wysokospecjalistyczny sprzęt, który służy do ratowania zdrowia i życia pacjenta w sytuacjach zatrzymania akcji serca – mówi Sławomir Kuszaj, koordynator sekcji aparatury medycznej Szpitala im. F. Ceynowy w Wejherowie.  – Dzięki tym urządzeniom personel medyczny jest w stanie udzielić błyskawicznie niezbędnej pomocy, zwiększając szansę przeżycia pacjenta nawet o kilkadziesiąt procent. Defibrylatory tego typu mają również możliwość monitorowania parametrów życiowych pacjenta, bardzo ważnych ze względów klinicznych.

Szpital w Wejherowie czeka jeszcze na kolejny sprzęt wysokiej jakości. To kardiomonitory, łóżka do intensywnej terapii, respirator transportowy czy parawany.

Na liście placówek, które w związku z pandemią wsparła Fundacja Energa, jest także m.in. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Szpital im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie, Szpital im. Świętej Matki Teresy z Kalkuty w Dębnie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a także Regionalne Centrum Medyczne w Białogardzie.

Środki przekazane tym placówkom zostaną wykorzystane do zakupu aparatury medycznej takiej jak np. respiratory, odczynników z materiałami niezbędnymi do wykonywania badań diagnostycznych w związku z COVID-19, a także środków ochrony osobistej – masek i rękawiczek.

Źródło: Fundacja Energa, wł.