Ekologia to wyzwanie dla każdego z nas

Do 2050 roku na ziemi będzie żyło niemal 10 miliardów osób. Obecnie stoimy przed ogromnym wyzwaniem, nie tylko znalezienia miejsc do życia dla tylu osób, ale również do zapewnienia pożywienia czy dostępu do wody, elektryczności. Słowo „ekologia”  regularnie odmieniane jest przez wszystkie przypadki – dotyczy już każdej sfery życia. Naprawę otaczającego nas świata można zacząć np. od wyłączania niepotrzebnego oświetlenia czy świadomych wyborów zakupowych.

Ekologia – wszystko ma znaczenie
Za zmiany w klimacie najczęściej obwiniane są duże zakłady przemysłowe, jednak ogromne znaczenie mają również gospodarstwa domowe. Wydaje się nam, że nawet duża rodzina nie produkuje ilości śmieci, które mają znaczenie w kontekście wpływu na środowisko naturalne. W praktyce, wpływ pojedynczych mieszkań na środowisko jest bardzo duży. Indywidualni odbiorcy generują aż 30% światowego zużycia energii i odpowiadają za 20% globalnej emisji dwutlenku węgla. Dane te pochodzą z raportu Electrolux Compact Living, który przedstawia główne czynniki stojące za urbanizacją, a także bada wpływ ograniczania przestrzeni mieszkalnej na społeczeństwo i jakość życia. Proponuje jednocześnie inteligentne rozwiązania, mające uczynić nasze domy bardziej przyjaznymi dla środowiska, a tym samym i dla nas. Aby odpowiednio zadbać o przyszłość planety, powinniśmy przede wszystkim zmienić swoje nawyki.  Wyłączanie oświetlenia, kiedy nie jest niezbędne i wymiana żarówek na energooszczędne czy zakręcanie wody podczas mycia zębów, przyniesie ulgę nie tylko środowisku, ale naszej kieszeni. Pierwsze rezultaty zobaczymy natychmiast, przy okazji otrzymania pierwszego rachunku. Te z pozoru proste czynności mają ogromne znaczenie w skali całego świata.

Recykling, czyli nowe życie
Energia potrzebna do napędzenia sprzętów gospodarstwa domowego to tylko jedna ze składowych kosztów, jakie urządzenia generują dla środowiska. Ogromne znaczenie ma również proces produkcji, kiedy wykorzystywane są ogromne ilości energii elektrycznej i wody. Nie możemy jednak dać się zwariować i całkowicie zrezygnować z użytecznych sprzętów. Wiele urządzeń szczyci się mianem przyjaznych dla ekologii, jednak w praktyce sprowadza się to jedynie do obniżenia ilości energii elektrycznej, potrzebnej do działania. Jest to oczywiście kwestia bardzo ważna, ale niejedyna.

Dlaczego dbanie o środowisko jest ważne?
Z każdym rokiem liczba mieszkańców ziemi rośnie, a pęd postępu technologicznego generuje coraz więcej niezwykle szkodliwych zanieczyszczeń. Według raportu Electrolux Compact Living do 2030 roku aż 50% populacji będzie żyła na obszarach tzw. stresu wodnego. Życie w takiej strefie oznacza ogromne problemy z dostępem do wody. Są to obszary dotknięte suszą lub zanieczyszczeniami. Korzenie roślin, nawet jeżeli sięgają do takiej wody, to przez jej zanieczyszczenie nie są w stanie wykorzystać jej na swoje potrzeby. W krótkim czasie prowadzi to do wyjałowienia gleby. W 2050 roku aż 67% ludności będzie zamieszkiwać ogromne miasta, które już teraz generują zanieczyszczenia, często przekraczające normy. Gdy przyjmie się szerszą perspektywę i spojrzy się przyszłość, łatwiej podjąć decyzję o zmianie swoich codziennych nawyków. Praca u podstaw zaczyna się w naszych własnych domach. Dla Ciebie zakręcenie wody, wyłączenie zbędnego oświetlenia czy wybór energooszczędnego i ekologicznego urządzenia to tylko małe decyzje, ale dla całej planety mają ogromne znaczenie.