Eko Odkrywcy już po raz czwarty

Wystartowała czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem ochrony środowiska naturalnego. Na zwycięzców czekają granty pieniężne z przeznaczeniem na realizację zgłoszonych projektów ekologicznych. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest zastosowanie technologii w nauce przyrody i ochronie środowiska.

 

Konkurs Eko Odkrywcy służy praktycznemu poznawaniu przyrody. Zadaniem jego uczestników jest zaplanowanie ekologicznych projektów badawczych, które pomogą poznać zasady rządzące naturą i uwrażliwić na kwestie ochrony środowiska. Najlepsze pomysły zgłoszone przez nową stronę internetową projektu, zostaną zrealizowane dzięki finansowaniu, które zapewniają organizatorzy konkursu. W projektach z ubiegłego roku pojawił się interesujący trend, polegający na stosowaniu technologii do śledzenia zjawisk zachodzących w naturze. Organizatorzy postanowili go wykorzystać i w tym roku zachęcają szczególnie do tworzenia pomysłów z wykorzystaniem nowych technologii na różnych etapach projektu. Liczyć się  będzie nowoczesna forma przedstawienia projektu np. w postaci prezentacji Power Point lub wykorzystanie darmowej aplikacji telefonicznej. Przykłady narzędzi technologicznych oraz inspiracje do nowych projektów znalazły swoje miejsce na stronie: ekoodkrywcy.pl.

Konkurs Eko Odkrywcy przy okazji zabawy dostarcza wiedzę potrzebną w szkole i służy budowaniu właściwych postaw wobec ludzi, zwierząt i natury – mówi Rafał Kosik, jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy dla dzieci i młodzieży, autor bestsellerowej serii książek „Felix, Net i Nika”, który jest ambasadorem konkursu. Jako autora literatury fantastyczno-naukowej cieszy mnie bardzo fakt, że młodzież chce rozwiązywać realne problemy i wykorzystywać do tego nowoczesne technologie – dodaje.

Przykładem takiego podejścia jest projekt „Trasa Daje Nam W Kość – Już Dość!” (autorstwa Zespołu Szkół we Wrzosowej), który wygrał w poprzedniej edycji konkursu. Uczniowie zaproponowali w nim zastosowanie urządzeń pomiarowych do zbadania poziomu hałasu, który dociera do szkoły i jej okolic z trasy szybkiego ruchu. Z kolei w projekcie „Incredible dictu, czyli wpływ lokalnych hodowli ryb na środowisko naturalne” (Liceum nr 2 ze Słupska) zaplanowano budowę innowacyjnej turbiny wodnej, która obniżyłaby rachunki za prąd i zabezpieczyła hodowlę ryb w razie przerw w dostawie prądu. Pomysł grupy ze Słupska, opracowany w ramach drugiej edycji konkursu Eko Odkrywcy, został uhonorowany brązowym medalem na Międzynarodowej Olimpiadzie Środowiskowej INESPO w Holandii.

Konkurs skierowany jest do szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, przedszkoli i placówek oświatowo-wychowawczych oraz organizacji pozarządowych w Polsce. Od tego roku udział w konkursie mogą także brać placówki anglojęzyczne. Podział na dwie grupy wiekowe daje szanse na zwycięstwo zarówno dzieciom, jak i młodzieży. Prace konkursowe można zgłaszać do 9 listopada 2016 r., za pośrednictwem strony internetowej ekoodkrywcy.pl. Organizatorzy zakwalifikują do finału 20 projektów, które zostaną opublikowane na oficjalnej stronie konkursu. Ostatecznego wyboru zwycięzców dokonają internauci, oddając głosy na swoich faworytów. Wyniki tegorocznej edycji Eko Odkrywców poznamy 16 grudnia 2016 r.

Organizatorami konkursu Eko Odkrywcy 4 są Henkel (właściciel marki Persil), drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia.

Więcej informacji: ekoodkrywcy.pl i facebook.com/ekoodkrywcypersil

Eko Odkrywcy 4 – nagrody:

  • Na autorów najciekawszych projektów czekają fantastyczne nagrody:
  • Każdy z 10 zwycięskich zespołów otrzyma dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł na realizację swojego ekologicznego pomysłu.
  • Projekt uznany za najbardziej innowacyjny zostanie nagrodzony grupowym wyjazdem na Zieloną Szkołę o wartości 20 tys. zł.
  • Autorzy trzech wyróżnionych projektów otrzymają wejściówki do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a wybrane placówki odwiedzi Rafał Kosik – ambasador konkursu.
  • Dodatkowo na każdego z opiekunów zwycięskich projektów czeka 2-letni zapas kapsułek do prania Persil Power-Mix Caps.