Tuż przed Dniem Matki w Klubie Dyplomaty: Polska biżuteria i klejnoty skarbowe

Fundacja Kulturalna Polska na szóstym spotkaniu dla ambasadorów z cyklu „Klub Dyplomaty” tym razem proponuje temat : „Polska biżuteria i klejnoty skarbowe”. Spotkanie odbędzie się 25 maja o godz: 19.00 a chętnych zapraszamy do śledzenia transmisji online na stronie Polska 360 i Blogpress.

Wykład wygłosi prof. Małgorzata Wrześniak, wykładowca na UKSW, która od lat bada historię ubioru i obyczaju.

„Zainteresowała nas biżuteria, jako odwieczny język ludzkości, język, który łączy piękno, prestiż i  symbolikę. Jest to z jednej strony język uniwersalny, a z drugiej strony odbija się w nim historia poszczególnych narodów, dlatego też chcemy przez ten pryzmat opowiedzieć o ciekawej historii naszego kraju” – mówi Anna Popek, prezes Fundacji Kulturalna Polska – organizatora tego wydarzenia.

Biżuteria patriotyczna, religijna, sentymentalna, biżuteria okresu zaborów, biżuteria królewska – to jedna część naszej opowieści. Drugą stanowić będzie biżuteria wykonywana, kupowana i noszona na ważne prywatne okazje – zaręczyny, zaślubimy, urodziny, biżuteria związana ze stanem cywilnym- dla panny,  mężatki lub wdowy.

Omówiona też zostanie biżuteria i ozdoby noszone przez mężczyzn, które podkreślić miały ich status materialny i pozycję społeczna.

Co komunikujemy strojem? Co biżuteria mówi o właścicielu? Jakie było i jest znaczenie przekłuwania uszu?  Symboliczne znaczenie pierścieni oraz amulety, które miały chronić i przynosić szczęście m.in. – te tematy będą przedmiotem wykładu bogato ilustrowanego fotografiami.

Spotkanie  wzbogaci swoją muzyką harfistka, pani Anna Olek.

Na miejscu będzie można zobaczyć przykładową polska biżuterię współczesną i stylizowaną.

Jako że spotkanie odbywa się na dzień przed Dniem Matki, tym razem tradycyjny poczęstunek dla zaproszonych gości będzie miał formę kuchni „Jak u Mamy” czyli tradycyjne, domowe, polskie dania, które niemal codziennie gościły i goszczą na polskich stołach.