Dzień bez Samochodu: 22 września zostawiamy auto…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

…i zamieniamy je na autobus, tramwaj, metro lub pociąg. Tego dnia środkami transportu zbiorowego pojedziemy za darmo!

W najbliższą niedzielę przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Jest on częścią międzynarodowej kampanii proekologicznej. Jej celem jest zmniejszenie ilości spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów.

Dzień bez Samochodu dniem z koleją?

W Polsce do akcji włączają się również Koleje Mazowieckie. Dzięki ofercie „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD” mieszkańcy mogą z jednym biletem podróżować tramwajami, autobusami, metrem oraz pociągami SKM, KM i WKD. To sprzyja pozostawieniu samochodu i zamianie go, choćby na jeden dzień w roku, na transport publiczny.

Pamiętajmy, że w dobie narastającego problemu z zakorkowaniem dużych miast oraz rosnącym poziomem zanieczyszczenia powietrza, nasze komunikacyjne wybory mają wymiar ogólnospołeczny i rzutują na przyszłość. Warto zatem pomyśleć, ile w codziennym życiu sami możemy zrobić dla poprawy jakości powietrza. Może warto zacząć od zmiany środka transportu?