Święto Konia Arabskiego rozpocznie w tym roku obchody 200-lecia Państwowej Stadniny Koni Janów Podlaski. W rzeczywistości jest to fragment wielowiekowej tradycji, albowiem pierwsze konie czystej krwi arabskiej trafiły do Polski podczas wojen Turcją i Tatarami – przypomina Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.
Państwowa Stadnina Koni Janów Podlaski w ciągu 200 lat istnienia zapisała się złotymi zgłoskami w historii Polski i zasługuje na najwyższe uznanie. Skupiał się tu zazwyczaj najcenniejszy materiał zarodowy koni, a jego oddziaływanie na polską i światową hodowlę jest bardzo znaczące.
Dzięki pracy doświadczonych polskich hodowców i genetyków Polska może szczycić się najpiękniejszymi polskimi końmi czystej krwi arabskiej na świecie. Ze względu na szczególne znaczenie tych wyjątkowych osiągnięć część stadnin w Polsce objęta jest nadzorem Agencji Nieruchomości Rolnych. Od prywatnych stadnin różnią się głównym celem swej działalności, którym jest zachowanie genotypu polskich Arabów dla przyszłych pokoleń. Linia genetyczna polskich koni czystej krwi arabskiej jest dobrem narodowym takim samym jak dzieła sztuki. Najpiękniejsze konie, można by rzec, arcydzieła będzie można podziwiać nie w galerii, a właśnie podczas uroczystości w Państwowej Stadninie Koni Janów Podlaskim, w dniach 11-15 sierpnia 2017 r.
Święto Konia Arabskiego, organizowane w Polsce, jest jedną z największych imprez handlowych dla koni czystej krwi arabskiej na świecie. Uroczystość i towarzyszące mu aukcje to wyjątkowa wizytówka Polski zagranicą. Z tej okazji tradycyjnie do Polski zjadą się miłośnicy, koneserzy i entuzjaści koni z całego świat, aby podziwiać dorobek polskich genetyków i hodowców, o których żartobliwie mówi się, że pełnią rolę kustoszy i opiekunów dzieł sztuki, którzy sprawiają, że polskich koni czystej krwi arabskiej mogą być podziwiane przez przyszłe pokolenia. Oprócz wychowanków janowskiej stadniny, w Święcie Konia Arabskiego uczestniczyć będą konie z Michałowa, Białki a także hodowców prywatnych.
W ramach pięciodniowego święta odbędzie się Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich, podczas którego prezentowane są klacze i ogiery z polskiej hodowli. Konie będą oceniane przez międzynarodowy skład sędziowski w 11 klasach. W dniu 12 sierpnia odbędzie się czempionat koni, a 13 sierpnia aukcja Pride of Poland 2017 w której weźmie udział 25 koni (24 klacze i jeden ogier). W drugiej aukcji, Summer Sale, wystawionych jest 29 klaczy.
Źródło: http://blogi.polskatimes.pl/zyskiistraty/2017/08/11/dzielo-sztuki-na-czterech-kopytach/