Dzięki wsparciu energetycznych firm schronisko w Celestynowie stawia na zieloną energię

Należące do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce (TOZ) Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie prowadzi zbiórkę na rzecz budowy pierwszej w Polsce fotowoltaiki dla zwierząt ze schroniska. Inicjatywę wspiera polska firma zajmująca się sprzedażą energii, Elektra S.A., finansową pomoc niesie też hurtowy dostawca energii Inter Energia S.A. należąca do grupy NDI.

Dzięki panelom fotowoltaicznym schronisko uzyska bezpłatną energię elektryczną, co umożliwi ogromne oszczędności przez kilkadziesiąt lat, ogrzanie boksów dla starszych i innych psów, które bardzo źle znoszą ujemne temperatury, ogrzanie, oświetlenie i funkcjonowanie biura, budynku gabinetu weterynaryjnego, sali operacyjnej, szpitala oraz nowej kociarni, a wreszcie zmniejszenie emisji CO2 o nawet 30 ton rocznie, co jest niezwykle ważne w związku sąsiedztwem Otwocka, który co roku bije rekordy w alarmie smogowym.

Projekt budowy i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej prowadzony będzie przez firmę Green Solar sp. z o.o. pod nadzorem firmy Elektra S.A. Już teraz schronisko otrzymało wsparcie od firmy Elektra w postaci energii elektrycznej za 1 zł. Umowa będzie obowiązywać do czasu uruchomienia paneli słonecznych. Dodatkowo firma ta zapewni bezpłatne wsparcie techniczne i prawne całego projektu.

Wydatnego finansowego wsparcia dla projektu udziela kierowana przez prezesa Wojciecha Kozaka firma Inter Energia S.A. należąca do grupy NDI, realizująca szeroko zakrojone działania z zakresu CSR na rzecz edukacji, nauki, sportu i kultury. „Szczególne podziękowania kierujemy dla firmy Inter Energia S.A. należącej do Grupy NDI, która dokonując wpłaty na zbiórkę poparła nasz pomysł i przybliżyła nas w realizacji tego projektu” – napisali działacze TOZ z Celestynowa.

„Dzięki takim gestom mamy szansę uratować wiele potrzebujących pomocy zwierząt, dla których Schronisko w Celestynowie jest ostatnią deską ratunku!” – piszą działacze. „Co roku do naszego schroniska trafia blisko 0,5 tysiąca zwierząt, niejednokrotnie w ciężkim stanie. Oszczędności wynikające z własnej minielektrowni pozwolą nam na niesienie pomocy jeszcze większej liczbie psów i kotów, i to przez kilkadziesiąt kolejnych lat. Obecnie bardzo brakuje nam pomieszczeń do długotrwałej rekonwalescencji, nasz szpitalik przy ogromie potrzebujących zwierząt, jakie do nas trafiają niejednokrotnie pęka w szwach” – podkreślają.

Kwota mająca pokryć koszt remontu dachu, wzmocnienie go pod montaż fotowoltaiki oraz zakup paneli elektrycznych wynosi 180 tys. złotych. „Niestety, mimo tak znaczącego wsparcia, koszt inwestycji dla Schroniska będzie ogromny. Musimy we własnym zakresie wyremontować dach, który obecnie jest w opłakanym stanie. Remont przyniesie natomiast dodatkowe korzyści – przywrócimy do funkcjonowania pomieszczenia, które obecnie ze względu na zły san techniczny zostały wyłączone z użytku. Powstaną tam ogrzewane pokoje dla psich seniorów, psów w trakcie rekonwalescencji czy szczeniąt” – apelują działacze TOZ.

– Przekonujemy naszych klientów i partnerów aby włączyli się w nasze działania społeczne i charytatywne. Wspólnie możemy więcej, dlatego „Elektra” postawiła nie tylko na korzystną cenę dostarczanej energii, ale pragnie być także postrzegana jako firma odpowiedzialna społecznie – mówi prezes zarządu Elektra S.A. Krzysztof Andracki. I dodaje: – Część naszej marży przeznaczamy na pomoc dla potrzebujących: finansujemy dostawy energii elektrycznej do domów samotnej matki i schronisk dla zwierząt. Nasza strategia CSR realizowana jest również poprzez wybór innowacyjnych projektów, niosących pomoc zwierzętom oraz dbających o środowisko naturalne. Przykładem takiego działania jest właśnie uruchomienie projektu budowy pierwszej w Polsce fotowoltaiki dla zwierząt ze schroniska. Staramy się pozytywnie wpływać na otoczenie dając naszym klientom inspirację oraz możliwość włączenia się do działań.

Dla 25 najbardziej hojnych darczyńców Elektra przygotuje indywidualną propozycję kontraktu na bardzo korzystnych warunkach. Zbiórkę można wesprzeć na stronie „Celestyniaki dla klimatu – klimat dla Celestyniaków”, na portalu ratujemyzwierzaki.pl.

Anna Nowak