Dwóch autorów, dwa tematy czyli Ukraina i Rosja – spotkanie autorskie w Galerii Delfiny

Od lewej: Piotr Gursztyn, Wojciech Harpula i Wojciech Rogacin

W ramach e-spotkań z książką w Galerii Delfiny w Warszawie gośćmi spotkania zorganizowanego przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego byli autorzy dwóch interesujących książek: Wojciech Rogacin – autor książki “Zełenski”, czyli pierwszej polskiej biografii prezydenta Ukrainy oraz Wojciech Harpula – autor książki „Czy diabeł mieszka na Kremlu?”

– Spotkanie było świetnie prowadzone, padały nieoczywiste pytania od prowadzącego, także z sali – mówi nam red. Wojciech Rogacin, autor pierwszej w Polsce biografii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Co ciekawe, wśród uczestników, szczelnie wypełniających salę spotkania był m.in. były marszałek Sejmu Marek Jurek.

Wojciech Rogacin przyznał się nam, że książka została przekazana kanałami dyplomatycznymi do Kijowa do prezydenta Zełenskiego. – Nie mam jeszcze informacji, jak zareagował bohater książki na moją opowieść o nim – przyznaje Wojciech Rogacin i dodaje, że ma nadzieję, iż biografia spodoba się Zełenskiemu. Marzeniem autora publikacji jest też spotkanie z Zełenskim.

Autor biografii Zełenskiego nie ma wątpliwości, że prezydent Ukrainy za życia stał się legendą i wzorem do naśladowania przez polityków.

Redaktor Wojciech Harpula, autor książki “Czy diabeł mieszka na Kremlu?”, potwierdza, że spotkanie autorskie było świetnie zorganizowane, pytania ciekawe, nieoczywiste. Czy było pytanie, które zaskoczyło dziennikarza? Tak, choćby to: “czy wpływ na osądy zawarte w książce o władcy Kremla i Rosji miała agresja na Ukrainę?”.

– Należałem do niedawna do grona Polaków, którzy wierzyli w to, że Rosja jaka jest, taka jest, imperialna wielkomocarstwowa ale nie zdecyduje się na zaatakowanie innego kraju wchodząc w pełnoskalową wojnę. Niestety moje złudzenia rozbiły się o smutną rzeczywistość – mówi.

Jak dodaje, z człowieka określającego się jako “Rosjo realista” stał się “Rosjo pesymistą”.

Spotkanie w Wojciechami Rogacinem i Harpulą w Galerii Delfiny prowadził historyk i publicysta Piotr Gursztyn.