Drobne zmiany z wielkim skutkiem – jak możesz przeciwdziałać suszy?

Statystyczny Polak w ciągu doby zużywa średnio 90 l wody. To bez wątpienia sporo, dlatego tak istotne są proste rozwiązania, które każdy z nas może wprowadzić w codziennym życiu. Eksperci Xylem Water Solutions Polska podpowiadają, jak skutecznie oszczędzać wodę w domowym zaciszu, tym samym wspierając walkę z suszą.

Liczby, które biją na alarm

Deficyt wody w Polsce to nie mit. Biorąc pod uwagę dane wskazujące na ilość dostępnej wody i jej zużycie, Polska okazuje się niemal równie sucha, co pustynny Egipt. To jednak nie wszystko. Jedne z najmniejszych zasobów wodnych w Europie stawiają nas niemalże na równi z Syrią czy RPA, pod względem ilości wody przypadającej na jednego mieszkańca. A co z samymi opadami? Co roku, w naszym kraju spada zaledwie 600 mm deszczu. To powoduje, że w ostatnich latach plasowaliśmy się na 50. pozycji na liście najsuchszych krajów świata, pośród prawie 200 innych państw.

– Pomimo że posiadamy bardziej energo- i wodooszczędne sprzęty domowe, to zużycie wody w ciągu ostatnich dwóch dekad w polskich domach praktycznie się nie zmieniło. Tak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego. Równo 20 lat temu, zużywaliśmy rocznie średnio 33,6 m3 wody z wodociągów na 1 mieszkańca, podczas gdy w 2019 roku było to 33,7 m3. Dlaczego by tego nie zmienić? Deficyt wodny to realny problem naszego kraju. Czas zacząć mu zapobiegać – mówi Rafał Bonter, Prezes Zarządu firmy Xylem Water Solutions Polska.

Ekologicznie, to znaczy oszczędnie

Jak więc dbać o dostępną w Polsce wodę i sprawić, aby jej dla nas nie zabrakło? W pierwszej kolejności zacznijmy od wdrażania ekologicznych rozwiązań. Zaczęliśmy wykorzystywać wiatr i słońce, wytwarzając za pomocą turbin wiatrowych i paneli słonecznych energię elektryczną. Coraz częściej ekorozwiązania stosowane są w naszych gospodarstwach domowych, bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów.

Dlaczego więc nie zadbać w ten sam sposób o wodę? Uszczelnianie rur czy kaloryferów, a może inwestycja w czujniki sterujące dopływ wody? Możesz wdrożyć je na własną rękę.

Ekologiczny przykład idzie również „z góry” ­– od branży, instytucji, przedsiębiorstw. W promowanie oszczędnego podejścia do gospodarowania zasobami wodnymi włączyła się firma Xylem Water Solutions. Globalny dostawca rozwiązań wodnych i kanalizacyjnych zachęca do zaangażowania się w ograniczanie zużycia wody w naszych domach. To naprawdę proste! Oto niektóre, ze sprawdzonych sposobów, które każdy z nas może zastosować już dziś.

Jak oszczędzać wodę w kuchni?

Czy wiesz, że Twój dom to swoisty obieg zamknięty, w którym wodę można wykorzystać więcej niż raz? Nie wylewaj jej po ugotowaniu ziemniaków, jajek czy ryżu. Doskonale nadaje się ona do ponownego wykorzystania. Podlej nią kwiaty lub zastosuj jako odżywczą płukankę do włosów.

Jeżeli Twój budżet na to pozwala, rozważ zakup zmywarki, biorąc pod uwagę klasę energetyczną urządzenia. Jeżeli już ją posiadasz – korzystaj z programów ekologicznych. Pomimo że często są one dłuższe od pozostałych, to zużywają o wiele mniejszą ilość wody. Co istotne, pamiętaj by przed każdym użyciem zmywarka i pralka były zapełnione.

Oszczędność wody w Twojej łazience

W pierwszej kolejności pamiętaj o zakręcaniu wody podczas mycia zębów, mydlenia rąk, czy też golenia. W ten sposób oszczędzisz od kilku do kilkunastu l wody dziennie. Za każdym razem, gdy jest to możliwe, używaj mniejszego przycisku spłuczki w toalecie. Zacząć możesz również od naprawy cieknących kranów i wymiany baterii na jednouchwytową. A może słyszałeś kiedyś o perlatorze? Jeśli nie, najwyższy czas to nadrobić i rozważyć zakup tego rodzaju nakładki na kran, która znacząco redukuje siłę strumienia wody.

Użyj również swojej kreatywności! Na przykład dołącz do wyzwania „one song challenge”, którą stosują pracownicy Xylem. Na czym ono polega? Wybrana przez Ciebie piosenka pozwoli Ci wyznaczyć ilość czasu spędzanego pod prysznicem, tym samym oszczędzając zużycie wody podczas kąpieli.

Domowe sposoby na oszczędzanie

A co z potocznie określanymi „śmieciami” z naszych gospodarstwach domowych? Czy wiesz, że coraz więcej samorządów uzależnia opłaty za wywóz odpadów od zużycia wody? Ma to za zadanie zachęcić mieszkańców do rozsądnego gospodarowania nią. Warto mieć to na uwadze. Jednak jeśli chcesz działać w duchu eko, pamiętaj również o segregowaniu odpadów, ale tylko w prawidłowy sposób i z podziałem na frakcje.

Na przykład brudny papier staje się odpadem zmieszanym, a jednorazowy kubek jest wodoodporny dzięki polietylenowi, zatem również  nie nadaje się do recyklingu. Ponadto, oszczędzać wodę możesz w swoim ogrodzie. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest wtórne wykorzystywanie deszczówki. Podlej nią rośliny, eliminując zużycie wody kranowej.

Nie tylko w zaciszu własnego domu masz wpływ na redukowanie zużycia wody. Gdziekolwiek jesteś, w pracy, w szkole, na uczelni czy w restauracji ze znajomymi, możesz podejmować działania na rzecz jej oszczędzania.

– Nasze codzienne, świadome wybory to klucz do zmniejszenia skutków suszy. Na przykład, spożywając kranówkę, możesz ograniczyć kupowanie wody w plastikowych butelkach – to dobre nie tylko dla planety, ale i dla Twojego portfela ­– wskazuje Rafał Bonter. Faktem jest, że duże przedsiębiorstwa i instytucje także powinny realnie włączać się w podobne działania, m.in. wykorzystując ekologiczne technologie, usprawniające sposób wykorzystania i obiegu wody, tak jak my w firmie Xylem. Jednak siła wspólnie podejmowanych działań, i tych indywidualnych, i tych przez firmy, przynosi najlepsze skutki – dodaje Rafał Bonter, Prezes Zarządu firmy Xylem Water Solutions Polska.

Równie istotna rola przypada edukacji. Poszerzaj swoją wiedzę, jak i horyzonty swoich dzieci. O potrzebie ograniczania zużycia wody informuj bliskich, znajomych czy współpracowników. Możesz przyłączyć się również do licznych ekoinicjatyw i wspierać tych producentów, którzy prowadzą biznes w sposób zrównoważony.

Jak widać, prostych sposobów na zadbanie o środowisko i oszczędność zasobów wody jest wiele. Skoro dużą część z nich możemy wdrożyć na własną rękę, w domu, powinniśmy zatroszczyć się zarówno o stan środowiska naturalnego. Przeciwdziałaj suszy, a skorzystamy na tym my wszyscy.