Dobry przykład idzie z góry

Konkurs Pracodawca Godny Zaufania, inicjatywa Krajowej Izby Gospodarczej i Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, została wyróżniona w XLII. edycji Raportu Społeczna Odpowiedzialność Biznesu za promowanie wśród pracodawców odpowiedzialnej polityki propracowniczej.

Wielkimi krokami zbliża się 9. edycja Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”. To jedna z najstarszych propracowniczych inicjatyw na polskim rynku zapoczątkowana już w 2009 r. Każdej edycji patronują resorty, fundacje i stowarzyszenia oraz największe polskie firmy.

Na czele tej inicjatywy, od blisko 10 lat, stoi Krajowa Izba Gospodarcza i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, które we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi, uczelniami oraz patronami medialnymi i honorowymi, buduje pozycje wydarzenia.

– Podstawowym celem konkursu jest promowanie wśród pracodawców odpowiedzialnej, zgodnej z normami europejskimi polityki pracowniczej i polityki socjalnej. Tytuł ten przyznawany jest firmom, instytucjom i samorządom, które w zakresie polityki pracowniczej sięgają po ciekawe i skuteczne rozwiązania – uwzględniając rozwój zawodowy pracowników i ochronę ich praw – przekonują organizatorzy. – Chcemy, by nasza inicjatywa przyczyniła się do promowania dobrych wzorców. Polskie firmy bardzo często realizują ciekawe i przynoszące znakomite rezultaty programy skierowane do pracowników. Dobry przykład idzie z góry – wierzymy, że wyróżnienie najbardziej interesujących programów realizowanych przez przedsiębiorców będzie inspiracją również dla innych pracodawców.

– Odpowiedzialna polityka pracownicza jest dobrym sposobem na budowanie zaufania do pracodawców i opłaca się firmom – przekonuje Andrzej Arendarski prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Izba od lat wspiera dobre praktyki w polityce pracowniczej m.in. poprzez organizację konkursu, a także szereg inicjatyw skierowanych do przedsiębiorców.

Rada konkursu idzie też o krok dalej. W każdej edycji dodatkowo przyznawane są Nagrody Dziennikarskie – dla dziennikarzy zasłużonych w nagłaśnianiu promowania pozytywnych rozwiązań z zakresu polityki pracowniczej oraz Nagroda Specjalna dla pracodawcy, który wprowadził wyjątkowe i skuteczne rozwiązania w zakresie polityki socjalnej.

– Przed nami nowa edycja i nowe nadzieje, że uda się znaleźć kolejne firmy, które będzie można przedstawić jako godny przykład do naśladowania w zakresie CSR. Wartości te stają się bowiem istotne dla coraz większej liczby polskich przedsiębiorców. Ich postawa stanowi jednocześnie promocję innowacyjnych rozwiązań w biznesie, oraz pokazuje, że polskie firmy zmieniają podejście do kwestii zatrudnienia i znaczenia relacji na linii pracodawca-pracownik. Prowadzenie działalności w oparciu o podobne wartości ma także pozytywny wpływ na całą polską gospodarkę – mówi prezes Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska” Krzysztof Przybył.

Eksperci, którzy co roku relacjonują przebieg konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” przekonują, że to wyjątkowa inicjatywa. Jej celem jest, oprócz nagradzania firm, krzewienie dobrych wzorów w środowisku przedsiębiorców. Organizatorzy chcą pokazać, że aby prowadzić odpowiedzianą politykę pracowniczą nie trzeba być wielką i bogatą korporacją. – Przede wszystkim potrzebne jest zrozumienie, czego nasi pracownicy oczekują i wyjście poza sztampę – tłumaczą przedstawiciele kapituły konkursu.

Można poprzestać na świątecznej premii, ubezpieczeniu zdrowotnym czy szkoleniu, bez sondowania, czy takie zaangażowanie faktycznie odpowiada potrzebom pracowników.

Przed tegorocznym finałem Konkursu, który odbędzie się 10 października, Rada Konkursu Pracodawca Godny Zaufania organizuje trzy debaty w tematach związanych z CSR i polityką pracowniczą. Debaty odbędą się we wrześniu i w październiku. Będą dotyczyły m.in. roli pracodawców w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także wyzwań, które stoją przed polityką pracowniczą polskiego rynku. Ten ostatni temat zyskał patronat Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Szczególnie ciekawie zapowiada się też debata pt.: „Zawody wysokiego ryzyka i stresu – jak zapewnić optymalne warunki pracy dla przedstawicieli trudnych zawodów”.

W Kapitule Konkursu zasiadają przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Instytutu Staszica, Instytut Biznesu, Instytutu Libertatis, Centrum im. Adama Smitha, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania, Stowarzyszenia Integracja i Współpraca (organizator Forum Gospodarczego w Toruniu), Warsaw Enterprise Institute, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Instytut Społecznej Odpowiedzialności Biznesu działający w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego. Organizatorem technicznym, a zarazem też członkiem kapituły, jest Impressarium.

Wśród dotychczas wyróżnionych firm znajdziemy m.in. PKN Orlen, Kapsch Telematic Services, Lux Med, EmiTel, Diaverum, Grupę Mlekovita, PKP Cargo, Danon, Edipresse Polska, Leroy Merlin Polska a także podmioty publiczne, m.in. Urząd m.st. Warszawy i Urząd Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy.

Przemysław Gruz