Dobre serce i ogrom działań filantropijnych na koncie

Fot. Bernard Hołdys

Trenerka, businesswoman, pionierka branży fitness w Polsce, motywatorka Polek, z którą metamorfozę przeszło ponad milion osób, okrzyknięta mianem „polskiej królowej fitnessu”. Jej misją było i jest przeprowadzenie w Polsce rewolucji związanej ze zdrowym stylem życia. Ma na swoim koncie rekord Guinnessa w największym, otwartym treningu fitness. Od lat samodzielnie, a także angażując w to prowadzone firmy i partnerów biznesowych, wspiera inicjatywy, których celem jest realna pomoc kobietom.  Mając na względzie całokształt działalności, w październiku 2020 r. została laureatką Nagrody Specjalnej Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”.

Chociaż o Ewie Chodakowskiej słyszał w Polsce prawie każdy, niewiele osób wie o filantropijnej stronie jej działalności. Ewa Chodakowska 9 lat temu zaczynała od zera. Dzięki swoim działaniom zbudowała wokół siebie wielomilionową społeczność. Siłą Ewy jest bliska, życzliwa relacja z nią. Dostaje mnóstwo pytań o każdy aspekt życia. Jej misją jest pokazanie, że „Nic samo się nie wydarzy”, trzeba działać. Warto zadbać o swoje zdrowie i o siebie – dla siebie. Jednak zmotywowanie milionów osób do wdrożenia zdrowego stylu życia i zawalczenia o siebie, to dla Ewy nadal dopiero początek.

Ewa Chodakowska czuje się odpowiedzialna za otaczający ją świat i chętnie angażuje się w działania charytatywne. Nie zgadza się na krzywdę innych. Pomaga im odnaleźć siłę. Pokazuje, że warto nieustannie nad sobą pracować. Poprzez całą swoją działalność zwraca uwagę, jak ważna jest odpowiedzialność społeczna i to, żeby zmieniać świat na lepsze.

Od lat wspiera inicjatywy, których celem jest realna pomoc kobietom. Wśród organizowanych przez nią albo wspieranych inicjatyw są: akcja #StopPrzemocy, Purella Pomaga – akcja #ThinkPink, beBio pomaga, Mission Swim i wiele innych. Niezależnie od prowadzonych systematycznie działań filantropijnych, Ewa wspiera także zweryfikowane zbiórki charytatywne organizowane przez osoby prywatne. Mając na uwadze wszystkie aspekty działalności charytatywnej została pod koniec 2020 roku nagrodzona Gwiazdą Dobroczynności – nagrodą promującą i nagradzającą zaangażowanie społeczne znanych osób.

Nagroda ta pomaga zwrócić uwagę na problemy, którymi fundacje i stowarzyszenia wspierane przez gwiazdy, zajmują się na co dzień. W uzasadnieniu swojej decyzji Kapituła Nagrody „Gwiazdy Dobroczynności” napisała o Ewie Chodakowskiej: “Zmotywowała tysiące Polek i Polaków, aby zmienili swoje życie na lepsze. Sport, zdrowy styl życia, regularne badania, regeneracja, sen, bycie dobrym dla siebie i innych, zdrowe odżywianie. Regularnie publikuje zdrowe jadłospisy, motywuje do zmiany nawyków, wspiera kobiety w ich wyzwaniach dnia codziennego”. Podkreślono również, że ze stworzonej przez siebie dobroczynnej marki Mission Swim, od 2018 roku przekazała ponad 200 tysięcy złotych na rzecz Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, prowadzonego przez Centrum Praw Kobiet. Dom SOW-a, to miejsce, gdzie kobiety i dzieci mogą znaleźć bezpieczne schronienie. Tworząc Mission Swim Ewa zaznaczyła, że dzielenie się z innymi jest dla niej wyjątkową misją, która daje jej motywację do tworzenia marki i produktów dających radość. Dodatkowo na rzecz domu SOW-a Ewa przeznaczyła całe swoje honorarium z kampanii z firmą W. Kruk, w ramach której wspólnie stworzyli kolekcję biżuterii.

– To dom dla kobiet, które uciekły przed przemocą, tzw. bezpieczny dom, którego adresu nikt nie zna. Liczę na to, że on będzie stał pusty, ale na razie to tylko marzenie, bo pusty nie jest. Pomyśl, jakie to straszne, że musisz tworzyć domy bez adresu, żeby ochronić kobiety. – powiedziała w jednym z udzielonych wywiadów Chodakowska. [przyp. dla magazynu „Wysokie Obcasy”].

Na przełomie listopada i grudnia Ewa bardzo się zaangażowała w działania Centrum Praw Kobiet w związku z Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Przemocy wobec Kobiet i okresem 16 dni przeciwko przemocy. Wedle szacunków Centrum Praw Kobiet 400-500 kobiet ginie rocznie w Polsce w związku z przemocą domową (na tę liczbę składają się zabójstwa, pobicia ze skutkiem śmiertelnym i samobójstwa). Liczba ta nie obejmuje zaginięć. Ewa wsparła działania CPK, poprzez publikowanie na swoich kanałach w mediach społecznościowych specjalnie przygotowanego spotu, postów i petycji w sprawie zapewnienia większego bezpieczeństwa kobietom, które doświadczają przemocy. Publikowane treści informowały także, jak pomagać osobie, która doświadczyła przemocy.

Kolejne ważne działanie zainicjowane przez Ewę, to akcja #StopPrzemocy. Ogólnopolska akcja polegająca na wsparciu prawnym kobiet dotkniętych przemocą. Ewa wraz z mecenas Anną Łowicką zebrała grupę ponad 300 prawników gotowych bezpłatnie pomagać ofiarom przemocy domowej.

Ewa także zaangażowała się na rzecz globalnej akcji „Różowy październik”. Ewa wspólnie z firmą Purella, w której jest udziałowcem oraz Anną Starmach stworzyła akcję #ThinkPink mającą na celu budowanie świadomości raka piersi, wspieranie kobiet w walce z zaawansowanym nowotworem oraz promowanie zdrowego stylu życia i badań profilaktycznych. W ramach tej inicjatywy powstał specjalnie dedykowany batonik BeRAW, ze sprzedaży którego 5% przekazano na rzecz Fundacji OnkoCafe. Na koniec akcji zebrana kwota została podwojona przez Ewę i Bebio. W sumie Fundacji przekazano 60 000 tysięcy złotych.

To nie wszystko, wiosną 2020 roku Ewa Chodakowska wraz z partnerami przekazała posiłki, produkty spożywcze i kosmetyki dla najbardziej potrzebujących – seniorów, lekarzy, ratowników i personelu medycznego, a także podopiecznych Szlachetnej Paczki. W sumie to 40 tys. zdrowych posiłków od współtworzonej przez siebie firmy Be Diet Catering. Ze sprzedaży w sklepie internetowym beBio 10% dochodu zostało przekazane na zakup środków zabezpieczających przed koronawirusem dla chorych onkologicznie dzieci, ich opiekunów, a także całego personelu medycznego w Instytucie Matki
i Dziecka oraz w Samodzielnym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Na rzecz służby zdrowia zostały także przekazane kosmetyki firmy beBio. Od wielu lat Ewa wspiera także Fundację One Day.

Chodakowska dostrzegając potrzeby przekazuje dary na wybrane aukcje dobroczynne oraz organizuje treningi charytatywne. Sama dzieląc się, regularnie zachęca swoich fanów do pomagania tym, którzy są ciężko chorzy lub w trudnej sytuacji. W grudniu Ewa sama przygotowała siedem paczek dla potrzebujących w ramach Szlachetnej Paczki oraz wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Fundacji Mam Marzenie „Kolacja Marzeń”. Ewa również wspiera zbiórkę WOŚP, osoba, która wygra licytację, weźmie udział w tygodniowej metamorfozie z Ewą.

Chodakowska to kobieta, która działa, która nie boi się wyzwań. Ewa przekuła swoją pasję w biznes i w sukces, jednocześnie inspirując i motywując miliony Polek i Polaków do zmiany swojego życia i otoczenia na lepsze.

“Nic się samo nie wydarzy. Każdy z nas, swoją pracą, determinacją i nastawieniem może wpłynąć na własne życie i otaczający nas świat.” – mówi Ewa Chodakowska.