Dieta dla Planety – nowe wyzwanie na 2021 rok

Nowy Rok to czas postanowień i nieodparta potrzeba zmian. Warto pomyśleć o nich w szerszej perspektywie i poza obietnicą pracy nad sobą dodać do listy codzienną troskę o dobro środowiska. To nie tylko możliwe, ale i bardzo łatwe do wdrożenia! Taka „Dieta dla Planety”, w odróżnieniu od pozostałych, nie wiąże się z licznymi wyrzeczeniami, a stosowanie jest nie tylko przyjemne, ale i daje poczucie robienia czegoś dobrego. Stosując kilka prostych zasad możesz „schudnąć” 2,5 kg CO₂e dla Planety. Zobacz, jak odchudzać się na zdrowie – nas wszystkich!

 

Dieta dla Planety to nie tylko sposób odżywiania się, ale i styl życia. U jego podstaw leży przede wszystkim złota zasada – niemarnowanie jedzenia. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że to najszybszy, najprostszy i najskuteczniejszy indywidualny sposób na walkę z globalnym ociepleniem będącym efektem nadmiernej emisji gazów. Wraz z nowym rokiem podejmujemy karkołomne próby zrzucenia zbędnych kilogramów, często nie zważając na konsekwencje, jakie wiążę się z wprowadzeniem nowych nawyków żywieniowych w życie. Często kupujemy za dużo, marnujemy nie tylko energię na przygotowanie nowych potraw ale i pożywienia, które wraz z nadejściem Blue Monday razem z naszym silnym postanowieniem poprawy ląduje w koszu.

Tymczasem jest dieta, która nie może się nie udać i nie wymaga aż tylu wyrzeczeń! Każdy z nas, dzięki zastosowaniu prostych zasad „Diety dla Planety”, może zadbać siebie i bez trudu zaoszczędzić Planecie kilogramów gazów cieplarnianych.

Dietę dla planety można, w największym skrócie zobrazować poniższym równaniem:

1 kg uratowanego przed wyrzuceniem jedzenia = -2,5 kg CO₂e dla Planety

Chcąc je rozwinąć moglibyśmy posłużyć następującym wzorem: -2,5 kg CO₂e dla Planety = świadome planowanie zakupów + pozyskiwanie lokalnych produktów + przerabianie, oddawanie, ratowanie żywności + analizowanie śladu węglowego poszczególnych produktów.

Co najważniejsze, podejmując się „Diety dla Planety” nie musisz z niczego rezygnować. Możesz jeść wszystko na co masz ochotę. Wystarczy, że dokonując codziennych wyborów zwrócisz uwagę na powyższe aspekty. Tym samym wypracujesz nawyki, które staną się Twoim nowym sposobem myślenia o odżywianiu się i pozwolą realnie wpłynąć na poprawę stanu środowiska, w którym żyjemy. Ci którzy chcieliby pójść krok dalej mogą zdecydować się na klimatarianizm, czyli bardziej restrykcyjną wersję diety dla Planety. Tutaj oprócz świadomości wpływu jedzenia na środowisko i działaniom na rzecz odwrócenia zmian wywołanych globalnym ociepleniem towarzyszą konkretne wybory konsumenckie. Klimatarianie nie tylko zwracają uwagę na ślad węglowy, lokalne produkty, ale na ich talerzach znajdują się głównie owoce i warzywa.

Dołącz do akcji #dietadlaplanety z Too Good To Go!

Jeżeli postanowienie noworoczne utrzymamy w mocy i na stałe zagości w naszym życiu mamy szansę naprawić szkody, jakie do tej pory wyrządziliśmy Planecie. Tym samym przybliżymy się do celu wyznaczonego przez ONZ, które ogłosiło, że do 2030 roku należy „zmniejszyć o połowę globalny wolumen marnowania jedzenia na poziomie retailerów i konsumentów oraz ograniczyć straty na poziomie produkcji łańcucha dostaw (…)”. Kolejnym sposobem na walkę z marnowaniem jedzenia jest ratowanie przed wyrzuceniem posiłków ze sklepów i restauracji w swojej okolicy. Taką możliwość daje aplikacja Too Good To Go – 1 uratowana paczka odpowiada średnio 1 kg żywności, a tym samym pozwala zaoszczędzić 2,5 kg CO₂e dla Planety.

Źródło: Too Good To Go