W niedzielę 25 kwietnia br. odbył się pierwszy Bieg Vsparcia zorganizowany przez Stowarzyszenie Vasculitis działające przy Klinice Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Dializoterapii Wojskowego Instytutu Medycznego. Debiut Stowarzyszenia Vasculitis w zakresie organizacji wydarzenia biegowego okazał się absolutnie niesamowity. W pierwszej edycji biegu na rzecz chorych na ekstremalnie rzadkie choroby, jakimi są zapalenia naczyń, wzięło udział ponad 500 osób, a informacja o wydarzeniu dotarła do 35 tysięcy osób na całym świecie.
Bieg odbywał się w formule bezpiecznej pod kątem epidemiologicznym. Uczestnicy po dokonaniu rejestracji pobierali na telefon aplikację biegową. W dniu biegu, który mógł odbyć się o dowolnej porze dnia, w dowolnym miejscu, uczestnik uruchamiał aplikację, która mierzyła dystans, czas oraz liczbę spalonych kalorii. Uczestnicy zarejestrowani w aplikacji przebiegi łącznie 1657 km, czyli przebyli dystans z Warszawy do Paryża!
Dla chorych na układowe zapalenia naczyń pobiegły osoby nie tylko w Polsce, ale także w Seulu, w Norwegii, Niemczech i na Kostaryce. Z chorymi pobiegli ich lekarze, eksperci medyczni w tym konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe i wiele innych osób o wielkim sercu. Sam bieg był nagłaśniany w mediach społecznościowych, które pomogły organizatorom dotrzeć z wydarzeniem do odbiorców. To właśnie tam można było umieszczać zdjęcia z samego biegu, oznaczając organizatorów hasztagami #vspieram #biegvsparcia. Ilość nadesłanych zdjęć i postów w tym dniu zaskoczyła wszystkich. Najszybsi biegacze oraz autorzy najlepszych i najbardziej kreatywnych zdjęć zostali wyróżnieni. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o kilku z nich.
Na podium w kategorii najszybszych biegaczy stanęła mama z 17-letnim synem, którzy pobiegli z wdzięczności za uratowanie życia siostry i matki chrzestnej dzięki terapii, która w Polsce nie jest jeszcze ogólnodostępna. Terapia ta daje szansę na remisję, a tym samym zatrzymanie postępu choroby i normalne życie, co z pewnością motywowało biegaczy.
Drugie miejsce zajął paraolimpijczyk, wzbudzając podziw wszystkich uczestników biegu. Warto wspomnieć także o zwycięzcach w kategorii najciekawszych zdjęć. Ania i Kamil Dąbrowscy mieszkający w Dreźnie wykonali piękne ujęcie nad rzeką Łabą tuż przy moście Blaues Wunder (Niebieski Cud). Fotografia na tyle zachwyciła komisję konkursową, że prawie jednomyślnie została ogłoszona zwycięską.
Stowarzyszenie wyróżniło medalami osoby, które przyczyniły się do realizacji i znakomitego efektu biegu. Pozyskało także sponsorów, dzięki którym najlepszym zostały wręczone nagrody.
Dzięki biegowi Vsparcia udało się osiągnąć postawiony sobie przez Stowarzyszenie cel: wzrost świadomości społecznej na temat chorób z grupy układowych zapaleń naczyń nie tylko w kraju, ale także na świecie. Założyciele Stowarzyszenia mają nadzieję, że właśnie ten fakt przełoży się na rzecz wdrażania najnowszych metod terapii w Polsce.
Sam bieg prawdopodobnie będzie cykliczny, gdyż już w tej chwili padają zapytania o jego kolejną edycję. Doświadczenie zdobyte w tym roku na pewno zaprocentuje, a Stowarzyszenie już z większą wiedzą na nowo podejmie się wyzwania, by zorganizować takie wydarzenie ponownie.
Źródło: Stowarzyszenie Vasculitis