Damian Kuraś: Polska może być liderem recyklingu odpadów

Damian Kuraś, Dyrektor Instytutu ESG

Nie może być gospodarki zero waste bez rozwoju nowoczesnych technologii recyklingu odpadów. Nie może jej być też bez edukacji społecznej w tym zakresie. Szkoda, że nasi politycy wolą straszyć „importem odpadów” czy wyśmiewać papierowe rurki do napojów, niż skupić się na szansach dla polskich firm związanych z recyklingiem. A są to bardzo obiecujące perspektywy.

Przysłowiowe wywożenie odpadów do lasu przy dzisiejszych technologiach jest nie tylko zbrodnią przeciwko środowisku, ale i marnotrawstwem. Nawet akumulatory czy baterie, do niedawna sprawiające duże problemy w zarządzaniu odpadami, są dzisiaj źródłem odzysku cennych surowców. I, co istotne, możemy dokonywać tego w Polsce, rękami polskich firm i przy wykorzystaniu polskich innowacyjnych technologii. Takim ważnym i wiarygodnym graczem na rynku jest na przykład firma Polblume, która niedawno oddała do użytku w Skarżysku-Kamiennej zakład recyklingu baterii litowo-jonowych.

Politycy straszą „importem odpadów”. Tu również warto zwrócić uwagę na to, jak zmieniają się realia w ostatnich latach. Pod rządami starych przepisów, jeszcze dekadę temu, import odpadów oznaczał w wielu przypadkach magazynowanie niebezpiecznych substancji i pozostałości poprodukcyjnych. Dzisiaj ten import to sprowadzanie odpadów, które w stu procentach są poddawane recyklingowi. To czysty – dosłownie i w przenośni – biznes, dobry dla środowiska i bardzo perspektywiczny. Nasuwa się porównanie z zieloną energetyką. OZE mogą budować u nas zagraniczne koncerny albo polskie firmy, podobnie recykling odpadów może stać się domeną globalnych koncernów lub rodzimych podmiotów. Mamy i doświadczone polskie firmy, jak wspomniane Polblume, i unikalne technologie. Jest z czym działać w Polsce i z czym wchodzić na zagraniczne rynki.

Polska, która tak niedawno była kojarzona z wstydliwym problemem składowania odpadów niebezpiecznych, może być liderem recyklingu? Czemu nie!

Damian Kuraś

Dyrektor Instytutu ESG