Czytanie to sposób na lepsze relacje

Już po raz drugi zdolni debiutanci, twórcy bajek i ilustracji mieli szansę wziąć udział w konkursie „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Trud twórczy się opłacił, laureatki – Monika Radzikowska i Monika Biała wygrały po 100 000 zł a książka ich autorstwa zostanie wydana i trafi do sprzedaży pod koniec roku.
Konkurs ruszył 18 lutego i od początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem debiutujących autorów. Brak wcześniejszych publikacji był jeden z najważniejszych warunków projektu, bo zgodnie z założeniami organizatorów konkurs miał za zadanie wsparcie kreatywności utalentowanych autorów i ilustratorów, którzy do tej pory tworzyli jedynie do szuflady.

W pierwszym etapie konkursu jurorzy, wśród których znaleźli się cenieni pisarze: Renata Piątkowska, Rafał Witek, filolog polski Agnieszka Karp-Szymańska i znany dziennikarz Jarosław Gugała, mieli nie lada kłopot, by wybrać najlepszy tekst dla dzieci. Przy ocenie prac brali pod uwagę m.in. warstwę językową, w tym jej poprawność, jakość artystyczną, oryginalność oraz dopasowanie do możliwości poznawczych dziecka w wieku od 4 do 10 lat.

Za autorkę najlepszego tekstu literackiego uznano Monikę Radzikowską. Według jurorów: jej praca umiejętnie odświeża formułę klasycznej baśni (…). Wartościowe i optymistyczne przesłanie może być punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem na temat konieczności podejmowania prób i przezwyciężania własnych lęków, jednocześnie prowadząc małego czytelnika ku samodzielnemu odkryciu uniwersalnych prawd i zachęcając do kierowania się nimi we własnym życiu.

Po wyborze tekstu, do pracy ruszyli ilustratorzy, a ich pracę ocenili doświadczeni autorzy: Bohdan Butenko, Katarzyna Nowowiejska, Aleksandra Krzanowska oraz Elżbieta Śmietanka-Combik. Zdaniem kapituły Ilustracje ekonomistki z Rzeszowa: łączą wysoką jakość artystyczną oraz oryginalność z umiejętnym dostosowaniem ilustracji do możliwości poznawczych dziecka. Stanowią kreatywne uzupełnienie tekstu, dając poczucie spójności z warstwą literacką.

Warto wspomnieć, że w wyborze tekstu i ilustracji czynny udział wzięły laureatki konkursu „Piórko 2015”. „Szary domek” napisany przez Katarzynę Szestak, zilustrowany przez Natalię Jabłońską sprzedał się w ponad 35 tys. egzemplarzy, co na pewno jest niemałym rekordem na rynku książki dziecięcej.

Warto czytać dzieciom
Pomysł na projekt powstał w odpowiedzi na niski poziom czytelnictwa oraz malejące zainteresowanie książkami wśród najmłodszych odbiorców. W tym roku szczególny akcent został położony na podkreślenie roli literatury w umacnianiu i rozwijaniu relacji w rodzinie. – Czytanie jest doskonałą okazją, aby między dzieckiem a osobą, która czyta, wytworzyła się bardzo specjalna relacja, bazująca na wspólnocie przeżyć – przekonują eksperci.

Więź emocjonalna to nie jedyna korzyść z kontaktu dziecka z lekturą – oprócz tego młody czytelnik uczy się porządkowania odbieranych treści, selekcji tych najważniejszych, stymuluje wyobraźnię oraz trenuje pamięć i koncentrację.
Szczegóły konkursu „Piórko 2016. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci“ oraz jego regulamin są dostępne na dedykowanej stronie internetowej piorko2016.biedronka.pl