Czy w sylwestra uciekają zwierzęta?

Plakat Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej

W okresie sylwestrowo-noworocznym odnotowano jedno zgłoszenie o rannym łabędziu w okolicy Ronda Grunwaldzkiego, które nie zostało potwierdzone przez patrol strażaków – nie  znaleziono łabędzia.

Taką informację otrzymaliśmy ze Straży Miejskiej z Krakowa na pytanie czy jej funkcjonariusze   zwrócili uwagę na większą liczbę interwencji związanych z ucieczkami zwierząt domowych. Odpowiedź może zdziwić czytelników, przecież Kraków jest drugim co do wielkości miastem w Polsce. I tylko jedna interwencja? Przecież w okresie poprzedzającym sylwestra w przestrzeni publicznej pojawia się wiele informacji, że z powodu wystrzału fajerwerków wiele zwierząt domowych ucieka i gubi się.

Media piszą również o padłych ptakach z powodu pokazów pirotechnicznych. Postanowiliśmy  sprawdzić prawdziwość tych informacji  i wysłaliśmy do straży miejskich i schronisk dla zwierząt z miast wojewódzkich pytania czy odnotowały zwiększoną liczbę interwencji i przyjęć w okresie sylwestrowo-noworocznym. Okazuje się, że Kraków nie jest wyjątkiem.

– Straż Miejska nie odnotowała żadnych zgłoszeń – taką odpowiedź otrzymaliśmy z Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zielona Góra.

Z kolei Straż Miejska Wrocławia odnotowała jedynie dwa zgłoszenia telefoniczne od mieszkańców miasta w sprawie psów pozostawionych bez opieki, biegających luzem po ulicach.

– Więcej zgłoszeń oraz interwencji podejmowanych przez patrole straży miejskich wobec ptactwa i innych zwierząt dzikich i domowych nie odnotowano – poinformował nas Komendant Piotr Kościelny.

Również strażnicy miejscy z Lublina nie stwierdzili zwiększonej liczby interwencji związanych z ucieczką zwierząt domowych. Nie było też żadnych zgłoszeń dotyczących rannych lub martwych ptaków. Jedynie w Łodzi odnotowano zwiększoną liczbę zagubionych zwierząt.

Czy to oznacza, że właściciele zwierząt w okresie noworocznym roztaczają opiekę nad swoimi czworonogami, świadomi, że ich ulubieńcy mogą wystraszyć się fajerwerków?

Dalszy ciąg tekstu po zdjęciem

– Branża pirotechniczna czuje się odpowiedzialna za dobrostan naszych czworonożnych przyjaciół. Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej przeprowadziła kolejną edycję akcji społecznej „Jak pomóc swojemu psu w Sylwestra” – przygotowała plakaty z praktycznymi radami dla właścicieli zwierząt domowych. Fundacja promuje świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Warto podkreślić, że zaprezentowane na plakatach porady są uniwersalne – dotyczą nie tylko przygotowań do sylwestra, ale też mogą pomóc przy takich zdarzeniach jak burza z piorunami lub gradobicie – powiedziała Magdalena Rytel-Kuc z Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

Plakaty trafiły między innymi do schronisk dla zwierząt – wiele tych ośrodków nie potwierdziło zwiększonego ruchu w okresie Sylwestra i Nowego Roku.

– Nie odnotowaliśmy zwiększonej liczby przyjęć zwierząt domowych z powodu ich ucieczek/zagubień – poinformowało nas schronisko w Bydgoszczy.

– W tym roku było niewiele zwierząt, znacznie mniej niż w latach ubiegłych – taką wiadomość otrzymaliśmy z Kielc.

Podobne odpowiedzi nadeszły z Gdańska, Katowic, Olsztyna i Opola. Tylko trzy schroniska – w Łodzi, Warszawie i Białymstoku odnotowało zwiększony „ruch” zwierząt.

– To może wskazywać na rosnącą świadomość właścicieli czworonogów, którzy dbają o nie i odpowiednio zabezpieczają je w noc sylwestrową. Dowodzi to także, że materiały pirotechniczne używane do celebracji Nowego Roku są bezpieczne, rośnie także odpowiedzialność sprzedawców którzy dostarczają na rynek wyroby w zasadzie neutralne dla środowiska – podkreśliła Magdalena Rytel – Kuc.

Fundacja zachęcała również do zakupu legalnych produktów w sprawdzonych sklepach. Wtedy mamy pewność, że środki pirotechniczne spełniają wymagania unijnej dyrektywy i  nie przekraczają poziomu hałasu 120 decybeli, czyli ogólnie przyjętego natężenia dźwięku z jakim spotykamy się we współczesnej cywilizacji, na przykład na koncercie.

W Polsce trwa debata na temat zakazu pokazów fajerwerków. Głównym przekazem jest negatywny wpływ na zwierzęta. Przeciwnicy zakazu wskazują, że pokazy fajerwerków są elementem wielowiekowej tradycji, a legalne fajerwerki spełniają najwyższe unijne normy środowiskowe.  Może warto wziąć pod uwagę te argumenty?