Czy w Sylwestra uciekają zwierzęta?

W okresie sylwestrowo-noworocznym odnotowano jedno zgłoszenie o rannym łabędziu w okolicy Ronda Grunwaldzkiego, które nie zostało potwierdzone przez patrol strażaków – nie  znaleziono łabędzia.

Taką informację otrzymaliśmy ze Straży Miejskiej z Krakowa na pytanie czy jej funkcjonariusze   zwrócili uwagę na większą liczbę interwencji związanych z ucieczkami zwierząt domowych. Odpowiedź może zdziwić czytelników, przecież Kraków jest drugim co do wielkości miastem w Polsce. I tylko jedna interwencja? Przecież w okresie poprzedzającym Sylwestra w przestrzeni publicznej pojawia się wiele informacji, że z powodu wystrzału fajerwerków wiele zwierząt domowych ucieka i gubi się. Media piszą również o padłych ptakach z powodu pokazów pirotechnicznych. Postanowiliśmy  sprawdzić prawdziwość tych informacji  i wysłaliśmy do straży miejskich i schronisk dla zwierząt z miast wojewódzkich pytania czy odnotowały zwiększoną liczbę interwencji i przyjęć w okresie sylwestrowo-noworocznym. Okazuje się, że Kraków nie jest wyjątkiem.

– Straż Miejska nie odnotowała żadnych zgłoszeń – taką odpowiedź otrzymaliśmy z Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zielona Góra.

Z kolei Straż Miejska Wrocławia odnotowała jedynie dwa zgłoszenia telefoniczne od mieszkańców miasta w sprawie psów pozostawionych bez opieki, biegających luzem po ulicach.

Więcej zgłoszeń oraz interwencji podejmowanych przez patrole Straży miejskich wobec ptactwa i innych zwierząt dzikich i domowych nie odnotowano – poinformował nas Komendant Piotr Kościelny.

Również strażnicy miejscy z Lublina nie stwierdzili zwiększonej liczby interwencji związanych z ucieczką zwierząt domowych. Nie było też żadnych zgłoszeń dotyczących rannych lub martwych ptaków. Jedynie w Łodzi odnotowano zwiększoną liczbę zagubionych zwierząt.

Czy to oznacza, że właściciele zwierząt w okresie noworocznym roztaczają opiekę nad swoimi czworonogami, świadomi, że ich ulubieńcy mogą wystraszyć się fajerwerków?

Dalszy ciąg tekstu po zdjęciem

Branża pirotechniczna czuje się odpowiedzialna za dobrostan naszych czworonożnych przyjaciół. Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej przeprowadziła kolejną edycję akcji społecznej „Jak pomóc swojemu psu w Sylwestra” – przygotowała plakaty z praktycznymi radami dla właścicieli zwierząt domowych. Fundacja promuje świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Warto podkreślić, że zaprezentowane na plakatach porady są uniwersalne – dotyczą nie tylko przygotowań do sylwestra, ale też mogą pomóc przy takich zdarzeniach jak burza z piorunami lub gradobicie – powiedziała Magdalena Rytel-Kuc z Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

Plakaty trafiły między innymi do schronisk dla zwierząt – wiele tych ośrodków nie potwierdziło zwiększonego ruchu w okresie Sylwestra i Nowego Roku.

– Nie odnotowaliśmy zwiększonej liczby przyjęć zwierząt domowych z powodu ich ucieczek/zagubień – poinformowało nas schronisko w Bydgoszczy.

– W tym roku było niewiele zwierząt, znacznie mniej niż w latach ubiegłych – taką wiadomość otrzymaliśmy z Kielc.

Podobne odpowiedzi nadeszły z Gdańska, Katowic, Olsztyna i Opola. Tylko trzy schroniska – w Łodzi, Warszawie i Białymstoku odnotowało zwiększony „ruch” zwierząt.

To może wskazywać na rosnącą świadomość właścicieli czworonogów, którzy dbają o nie i odpowiednio zabezpieczają je w noc sylwestrową. Dowodzi to także, że materiały pirotechniczne używane do celebracji Nowego Roku są bezpieczne, rośnie także odpowiedzialność sprzedawców którzy dostarczają na rynek wyroby w zasadzie neutralne dla środowiska – podkreśliła Magdalena Rytel – Kuc.

Fundacja zachęcała również do zakupu legalnych produktów w sprawdzonych sklepach. Wtedy mamy pewność, że środki pirotechniczne spełniają wymagania unijnej dyrektywy i  nie przekraczają poziomu hałasu 120 decybeli, czyli ogólnie przyjętego natężenia dźwięku z jakim spotykamy się we współczesnej cywilizacji, na przykład na koncercie.

W Polsce trwa debata na temat zakazu pokazów fajerwerków. Głównym przekazem jest negatywny wpływ na zwierzęta. Przeciwnicy zakazu wskazują, że pokazy fajerwerków są elementem wielowiekowej tradycji, a legalne fajerwerki spełniają najwyższe unijne normy środowiskowe.  Może warto wziąć pod uwagę te argumenty?