Czasu na wdrożenie ESG jest coraz mniej

Działające w Polsce firmy z grupy TOP100 mają jeszcze wiele do zrobienia w kwestii raportowania odpowiedzialności za klimat i środowisko. Czasu na dostosowanie się do obowiązujących przepisów jest coraz mniej – to wniosek z analizy raportowania środowiskowych aspektów zrównoważonego rozwoju, przeprowadzonej przez KPMG.

Obowiązki prawne: dyrektywa CSRD i wskaźniki ESRS

Ujawnianie kluczowych wskaźników środowiskowych, społecznych i związanych z ładem korporacyjnym stało się jednym z kluczowych czynników skłaniających do przyspieszenia transformacji modeli biznesowych w stronę zrównoważonego rozwoju. Wejście w życie unijnej dyrektywy CSRD, której towarzyszy obszerny zestaw wskaźników ESRS (Europejskich Standardów Raportowania Kwestii Zrównoważonego Rozwoju), ma stanowić bodziec do przyspieszenia działań raportowych oraz standaryzacji dokumentów, ułatwiając ich analizę i porównywanie.

Czy największe działające w Polsce przedsiębiorstwa, wiedząc już w zeszłym roku o czekających je obowiązkach prawnych, przygotowały się do ich realizacji? Wyniki opracowanego przez Zespół ESG, Dekarbonizacji i Bioróżnorodności Benchmarku Klimatyczno-Środowiskowego trudno uznać za zadowalające.

Dbanie o kwestie ESG nie powinno ograniczać się tylko do ich raportowania. Ważne jest również zrozumienie, że wymaga to działań praktycznych i integrowania ich z głównymi strategiami organizacji, aby miały one realny wpływ na globalne wyzwania środowiskowe i społeczne. Raport KPMG nie tylko prezentuje analizy, ale także identyfikuje kluczowe dla przedsiębiorstw zagadnienia dotyczące klimatu i środowiska w kontekście raportowania i budowania modelu biznesowego, przyjaznego dla ludzi i planety – podkreśla dr Grzegorz W. Cimochowski Partner, Szef KPMG Consulting, Lider ESG KPMG w Polsce.

Braki danych, niskie wyniki

Podobnie jak w zeszłym roku zespół badawczy wziął pod lupę setkę największych, operujących na polskim rynku spółek. Jako narzędzie analizy posłużyły wybrane, podstawowe wskaźniki ESRS z trzech kategorii:

  • Klimat
  • Bioróżnorodność
  • Zasoby
Wyniki analizy wskazują na dalece niewystarczający poziom ujawnień środowiskowych w przedsiębiorstwach posiadających największe zasoby finansowe i organizacyjne do zbiórki i analizy danych ESG.
  • W porównaniu do badania zrealizowanego w 2023 roku liczba spółek raportujących jakikolwiek spośród 10 badanych wskaźników, wzrosła o 1 – z 55 do 56.
  • Średni wynik firm ujawniających dane klimatyczno-środowiskowe spadł z 5,27 do 5,08.
  • Minimalny wzrost liczby ujawnień z zakresu bioróżnorodności (+0,1) nie był w stanie zrównoważyć spadków odnotowanych w zagadnieniach klimatycznych (-0,13) oraz związanych z zasobami (-0,17).

Więcej: assets.kpmg.com/content/dam/kpmg/pl/pdf/2024/07/pl-Raport-KPMG-w-Polsce-Benchmark-klimatyczno-srodowiskowy-2024.pdf