Czas na domowe przetwory

¾ Polaków przygotowuje domowe przetwory na zimę. To aż o 26 punktów procentowych więcej niż w roku ubiegłym – tak wynika z badania Barometr Providenta. Robimy przetwory, ponieważ cenimy ich niepowtarzalny smak. Lubimy rodzinne tradycje i nabyte przyzwyczajenia. Chcemy być oszczędni, a także przywiązujemy wagę do zdrowego stylu życia i ekologicznych produktów. Co ciekawe, najczęściej to ludzie młodzi, w wieku 15-24 lat, deklarują przywiązanie do rodzinnych rytuałów. Najchętniej w słoikach zamykamy ogórki oraz owoce.

Dobrze znany wszystkim widok pękatych słoików, kolorowych nakrętek, aromatycznych owoców i warzyw zdaje się, że jeszcze długo nie przeminie. Jak pokazały badania Barometr Providenta zapasy na zimę planuje przygotować 75 proc. gospodarstw domowych, czyli o 26 punktów procentowych więcej niż w roku ubiegłym. Weki z reguły przyrządzają osoby powyżej 59. roku życia (aż 80 proc. z nich zadeklarowało, że przyszykuje marynaty na zimę) i ludzie młodzi (75 proc. osób w wieku 25-39 lat). Najczęściej zimowe przetwory planują gospodarstwa domowe zamieszkałe przez pięć i więcej osób (85 proc.), nieco rzadziej z domowych receptur korzystają rodziny dwuosobowe (81 proc.). Co ciekawe, mężczyźni równie często deklarują chęć zapełnienia domowych spiżarni specjałami, co kobiety.

Domowe przetwory są eko!

Zacznijmy od opakowań – przetwory domowe to świetna okazja do recyklingu wszelkich słoików. Większość szklanych opakowań możemy zużyć ponownie do zawekowania dżemów, konfitur czy soków. Warto jednak kupić nowe zakrętki!

Przetwory, które robimy sami są dużo zdrowsze od tych zakupionych w sklepie, bo nie zawierają żadnych konserwantów i barwników. Można także ograniczyć ilość użytego cukru lub soli. Jeśli zależy nam na ekologii użyjmy produktów od lokalnych sprzedawców – zmniejszymy tym samym ich ślad węglowy.

Co króluje w polskich spiżarniach?

Decydując się na przygotowanie przetworów w domowym zaciszu, robimy to z pełnym zamiłowaniem, stawiając na różnorodność. Prym wiodą kiszone ogórki, w drugiej kolejności wśród odpowiedzi ankietowanych Polaków pojawiały się dżemy i konfitury owocowe (aż 97 proc. badanych to osoby młode w wieku 15-24 lat), zaś trzecim najbardziej popularnym wyborem były soki i syropy owocowe.

W przypadku kobiet, 85 proc. z nich przygotuje ogórki kiszone. Jeśli mowa o panach, górują nad paniami wyłącznie w przypadku nalewek – 29 proc. z nich zamierza spędzić czas w kuchni na produkcji trunków domowej receptury. Głównym powodem, dla którego chcemy przygotować domowe przetwory jest gwarancja doskonałego smaku i kierowanie się nabytymi przyzwyczajeniami.

– Kalkulacja sklepowych cen i chęć zaoszczędzenia to również czynniki, które determinują działania Polaków. Niewiele mniej niż jedna piąta ankietowanych osób twierdzi, że przygotowuje przetwory, ponieważ chce zaoszczędzić i obniżyć koszty zimą – zaznacza Anna Karasińska, Ekspert ds. Badań Rynkowych. Jedynie 11 proc. badanych stwierdziło, że robienie przetworów nie opłaca się, ponieważ w sklepach można kupić tańsze produkty. Blisko połowa, bo aż 43 proc. tłumaczy, że nie planuje przygotować słoików na zimę ze względu na brak czasu – dodaje Anna Karasińska.

Owoce i warzywa z przydomowego ogródka

Liczba osób, które zamierzają przygotować przetwory jest zależna od miejsca zamieszkania oraz możliwości dostępu do owoców i warzyw pochodzących ze źródeł godnych zaufania. Zimowe weki cieszą się największą popularnością wśród mieszkańców wsi, 85 proc. z nich przygotowuje przetwory, w dużych miastach – 63 proc. Co interesujące, aż 75 proc. badanych, którzy deklarują przygotowanie przetworów, wykorzystuje swoje zbiory.
Z własnych plonów, pochodzących z przydomowego ogródka czy sadu korzystają głównie osoby młode – 83 proc. osób w wieku 25-39 lat oraz 92 proc. osób żyjących na wsi.