COP26 w Glasgow. Ważne oświadczenie szefowej KE Ursuli von der Leyen

Oświadczenie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w sprawie wyników szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow.

“COP26 to krok we właściwym kierunku. 1,5 stopnia Celsjusza pozostaje w zasięgu; ale praca jest daleka od ukończenia. Teraz przynajmniej możemy jak najszybciej zrealizować obietnice Glasgow, a potem mierzyć wyżej.

Przed COP26 postawiliśmy sobie trzy cele:

Po pierwsze, aby uzyskać zobowiązania do ograniczenia emisji również w tej dekadzie, aby osiągnąć cel ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia.

Po drugie, osiągnąć cel 100 miliardów dolarów rocznie na finansowanie klimatu dla krajów rozwijających się i słabszych.

I po trzecie, aby uzyskać porozumienie w sprawie paryskiej księgi zasad (Paris rulebook).

Osiągnęliśmy postęp we wszystkich trzech celach.

Jeśli wszystkie długoterminowe zobowiązania ogłoszone podczas COP26 w Glasgow zostaną zrealizowane, powinniśmy utrzymać globalne ocieplenie poniżej 2 stopni.

Musimy więc dalej pracować, aby przyszłoroczna konferencja klimatyczna w Egipcie postawiła nas na dobrej drodze do osiągnięcia 1,5 stopnia.

Każdy musi wziąć na siebie odpowiedzialność. W UE zmniejszymy nasze emisje o co najmniej 55% do 2030 r. Do 2050 r. staniemy się pierwszymi neutralnymi dla klimatu. I nadal będziemy wspierać naszych partnerów w przyspieszeniu zmian klimatycznych”.