CogniCoalition Fundacja Na Rzecz Zdrowego Mózgu

Mózg to najważniejszy organ ludzkiego organizmu. Choć stanowi zaledwie 2 proc. masy całego ciała, odgrywa on kluczową rolę w funkcjonowaniu człowieka. Utrzymanie jego sprawności to szansa na uniknięcie wielu chorób, które nasilają się w drugiej połowie życia. I to właśnie zwiększenie świadomości Polaków w zakresie roli dobrej kondycji tego organu jest głównym celem CogniCoalition Fundacji Na Rzecz Zdrowego Mózgu, która dziś zainaugurowała swoją działalność.

 
Proces starzenia mózgu rozpoczyna się od 30 roku życia. Jak najwcześniejsze zadbanie o jego kondycję ma więc w tym kontekście ogromne znaczenie. Celem działań CogniCoalition Fundacji Na Rzecz Zdrowego Mózgu jest podjęcie tematu zbyt wczesnego starzenia się tego organu i wskazanie rozwiązań, które umożliwią utrzymanie go w optymalnej formie przez długie lata.

W Polsce ostatnio jest moda na bycie fit. Coraz więcej osób uprawia aktywności ruchowe, dbając o kondycję fizyczną. Niestety, często zapominamy o codziennej trosce o zdrowie mózgu, który też potrzebuje wsparcia – mówi Prof. Jerzy Vetulani, założyciel Fundacji. W Polsce już ponad 250 tysięcy osób doświadcza objawów starzenia się mózgu – zaburzeń pamięci, zmniejszonej zdolności przyswajania nowych informacji i ich przetwarzania. Biorąc pod uwagę drastyczne starzenie się społeczeństwa, za kilkanaście lat liczba ta będzie zdecydowanie większa. Dlatego kwestia dbania o kondycję mózgu jest tak istotna – dodaje Vetulani.

W skład Rady Programowej Fundacji weszli polscy i zagraniczni eksperci rynku ochrony zdrowia, reprezentujący środowisko medyczne, akademickie oraz organizacje ochrony zdrowia. Wśród nich są: dr Corinne E. Lathan – założycielka firmy ANTHROTRONIX, Alvaro Fernandez współzałożyciel firmy SharpBrains, prof. Elżbieta Pyza, Prezes ZG Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika, prof. Jolanta Zawilska – Kierownik Zakładu Farmakodynamiki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Irena Nalepa, kierownik Zakładu Biochemii Mózgu oraz zastępca dyrektora ds. ogólnych Instytutu Farmakologii PAN, prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki ICZMP, prof. nadzw. Jacek Rożniecki, Kierownik Kliniki Neurologii, Udarów Mózgu i Neurorehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Maretha Żurakowska ekspert w dziedzinie zarządzania karierą, autor programu rozwoju zawodowego HumanBrand.

W ramach edukacji zdrowotnej w obszarze zdrowia mózgu i budowania świadomości działań profilaktycznych, Fundacja w najbliższym czasie planuje przeprowadzenie Narodowego Testu Zdrowia Mózgu oraz organizację cyklicznych konferencji poświęconych zagadnieniom związanym ze sprawnością i funkcjonowaniem mózgu. Do celów Fundacji należy również inicjowanie i wspieranie działań w obszarze profilaktyki chorób mózgu, układu nerwowego oraz propagowania i promowania wiedzy na temat nowoczesnych, bezpiecznych i efektywnych metod diagnostyki, a także leczenia chorób mózgu i układu nerwowego.

Więcej: http://www.fundacjacognicoalition.eu/