Co trzeci Polak uprawia warzywa i owoce na własny użytek [SONDAŻ]

Według badań pracowni Kantar prawie co trzeci Polak (30%) uprawia owoce i warzywa na własny użytek. Badani uprawiający warzywa i owoce najczęściej robią to w przydomowym ogrodzie (15%).

Co setny Polak uprawia owoce i warzywa we własnym gospodarstwie lub na plantacji, w miejscu zamieszkania, bądź w innym, nie wymienionym powyżej miejscu.

Kobiety uprawiają warzywa i owoce na własny użytek częściej od mężczyzn (34% w porównaniu do 25%).

Osoby starsze robią to częściej od młodych – 43% pięćdziesięciolatków i 35% osób w wieku 60+, wobec 21% dwudziestolatków, 24% trzydziestolatków i 26% czterdziestolatków.

Warzywa i owoce uprawia na swój użytek 45% mieszkańców wsi i 30% mieszkańców miast do 19 tys. w porównaniu do 17% mieszkańców miast powyżej 500 tys. oraz 21% mieszkańców miast od 100 do 500 tys. 65% osób, w których gospodarstwie domowym jest ogródek działkowy, uprawia warzywa i owoce.

Kantar monitoruje konsumpcję wszystkich najpopularniejszych gatunków owoców i warzyw. Patrząc na październikowe wyniki, rok do roku, najbardziej zyskały borówka (wzrost o 30%), aronia (o 29%), truskawka (o 18%) oraz minikiwi (o 9%). Najpopularniejszymi owocami października były jabłka, śliwki i gruszki. Najpopularniejszymi warzywami w październiku były ziemniaki, pomidory i cebula. Ich wysoka konsumpcja ma charakter całoroczny.

KONTAKT DO AUTORA: t.dereszynski@raportcsr.pl