Kolejna edycja Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco zbliża się wielkimi krokami! 1 września na krakowskich Błoniach spotkają się rodziny z dziećmi, mieszkańcy Krakowa, jak i wszyscy miłośnicy biegania, którzy połączą swoje siły i sportowe pasje, by wspomóc najmłodszych potrzebujących – pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Celem tegorocznego biegu jest zebranie środków na zakup pierwszej sztucznej nerki przeznaczonej dla najmłodszych pacjentów z Małopolski. Zapisz się już dziś!
7. Bieg Charytatywny Fundacji Tesco będzie nie lada wydarzeniem zarówno dla wytrawnych biegaczy, jak również dla ich rodzin i przyjaciół. Wystartować będzie można w biegach: Głównym na dystansie 10 km, Rodzinnym o długości 3,5 km, Biegu na Szpilkach na 100 m i biegach dla dzieci. Wszyscy chętni będą mogli również wziąć udział w licznych warsztatach, konkursach i atrakcjach promujących zdrowy tryb życia. Zapisy na bieg prowadzone są w systemie internetowym na stronie https://zapisy.sts-timing.pl/355/.
– Naszym celem w tym roku jest zebranie środków na zakup nerkoserca o łacińskiej nazwie „Carpe diem” – mówi prof. Przemko Kwinta, kierownik Oddziału Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. – Będzie to pierwszy aparat do dializ noworodków i niemowląt w Polsce. Nerkoserce to rodzaj zminiaturyzowanej sztucznej nerki dostosowanej do masy ciała noworodków i niemowląt, która dodatkowo wspiera pracę serca. Służy do dializy, czyli pozwala usunąć nadmiar wody i szkodliwych substancji z organizmu dziecka i jest on niezwykle istotny w intensywnej terapii i ratowaniu życia bardzo małych pacjentów.
Od wielu lat na całym świecie prowadzone były poszukiwania metody terapii dla noworodków i niemowląt z ciężką niewydolnością nerek czy serca. Aparaty do dializy stosowane u większych dzieci i dorosłych nie sprawdzały się w przypadku pacjentów ważących mniej niż 10 kg. Trzeba pamiętać, że w żyłach tak małego dziecka płynie od 120 ml do 600 ml krwi. Zastosowanie standardowej aparatury wiąże się z ryzykiem usunięcia z organizmu dziecka zbyt dużej ilości płynu, co prowadzi do odwodnienia i zbyt niskiego ciśnienia tętniczego, lub pozostawienia nadmiaru wody, skutkującego obrzękiem i zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym.
Prof. Przemko Kwinta tłumaczy, dlaczego zakup sztucznej nerki jest tak bardzo istotny. – Jest ona dostosowana do niewielkiej objętości krwi niemowlęcia. Aparat został skonstruowany przez prof. Claudio Ronco z Włoch. Wynalazca nazwał go „Carpe diem”, co po łacinie znaczy „chwytaj dzień”, a zarazem jest skrótem od angielskiego Cardio-renal pediatric dialysis emergency machine. Jego użycie dosłownie pozwala schwytać czas na regenerację narządów małego dziecka i znacząco zwiększyć szansę na przeżycie.
Dzięki sześciu poprzednim edycjom Biegu Charytatywnego Fundacja Tesco przekazała już 835 000 zł na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie. Gdyby nie zaangażowanie m.in. 7 914 biegaczy, którzy wystartowali w poprzednich edycjach biegu i przebiegli łącznie 43 012 km, niemożliwe byłoby wyremontowanie oraz doposażenie w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny różnych oddziału szpitala, a także zakup Prodrobota i karetki neonatologicznej „N”. Dzięki wsparciu uczestników, partnerów i wolontariuszy biegu, dzieci leczą się w przyjaznych warunkach i korzystają z nowoczesnej aparatury.
– Zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu zdrowie i życie noworodków i niemowląt z Małopolski, aby przyłączali się do naszego biegu. Pragniemy, aby 1. września na krakowskich Błoniach było z nami jak najwięcej biegaczy, którzy swoją obecnością zamanifestują poparcie dla naszej inicjatywy i pomogą nam w zakupie sztucznej nerki. Każdy, kto dołącza do Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco, to bohater z wielkim sercem i wielką mocą ratowania życia i zdrowia dzieci – mówi Katarzyna Michalska-Miszczyk, prezes Fundacji Tesco.