Carrefour uratował od wycinki tysiące drzew

Blisko 3 200 mniej wyciętych drzew, redukcja emisji CO2 do atmosfery o ponad 3800 ton oraz redukcja ilości  odpadów o 312 ton – to tylko niektóre z efektów wykorzystania przez Carrefour Polska palet zwrotnych w logistyce. Sieć wprowadziła system poolingu paletowego w 2009 roku w ramach programu ochrony bioróżnorodności, którego elementem jest przeciwdziałanie wylesianiu. Pozwoliło to m.in. ochronić przed wycinką średniej wielkości miejski park.

 

Carrefour Polska od wielu lat korzysta z palet wielokrotnego użytku, które stanowią ponad 90% wszystkich używanych przez sieć. Znaczny udział wśród tych nośników mają palety CHEP, które są wynajmowane w systemie poolingowym. Jak to działa? Dostawcy Carrefour wynajmują od CHEP palety poolingowe, na których dostarczają swoje produkty do magazynów sieci. Zanim paleta trafi z powrotem na rynek, przechodzi proces inspekcji i naprawy w Centrum serwisowym CHEP. To przedłuża jej żywotność i przyczynia się do znacznych oszczędności środowiskowych.

Korzystanie z palet zwrotnych do transportu towarów to jedno z działań w ramach inicjatywy „STOP Deforestacji” realizowanej w programie ochrony bioróżnorodności – jednego z filarów polityki biznesu odpowiedzialnego społecznie Carrefour. Mając na uwadze ochronę zasobów leśnych, Carrefour rozwija też ofertę produktów marki własnej ze znakiem certyfikatu FSC® (Forest Stewardship Council®), który gwarantuje, że dane artykuły zostały wytworzone z materiałów pochodzących z odpowiedzialnie zarządzanych lasów.

Carrefour jest też członkiem RSPO (Porozumienie dla zrównoważonej produkcji oleju palmowego), propagującego odpowiedzialne zarządzanie uprawą palm oleistych i stosowanie oleju palmowego pochodzącego ze sprawdzonych i certyfikowanych źródeł. W Carrefour Polska blisko 90% oleju palmowego w artykułach marki własnej pochodzi z odpowiedzialnych plantacji i posiada certyfikat RSPO.