Carrefour i Caritas organizują warsztaty komiksowe o zdrowej żywności w Katowicach

22 stycznia w Świetlicy Środowiskowej Św. Jacka, przy ul. Dębowej 23 w Katowicach odbyły się Warsztaty Komiksowe „Jem owoce i warzywa, wtedy zdrowia mi przybywa” organizowane przez Carrefour Polska oraz Caritas Polska. Warsztaty są częścią III edycji programu „Dożywianie z Carrefour”.

Carrefour już po raz trzeci finansuje program „Dożywianie z Carrefour”. Dzięki grantowi przyznanemu Caritas przez Międzynarodową Fundację Carrefour, w ramach III edycji programu 1260 dzieci z całej Polski otrzymuje posiłki przez 5 dni w tygodniu do końca roku szkolnego 2013/2014. Wartość udzielonej pomocy to ponad 1,2 mln zł. Podczas trwania poprzednich edycji programu wydano ponad 400 tys. posiłków, a wsparcie finansowe wyniosło 2 mln 250 tys. złotych.

Tegoroczna edycja programu „Dożywianie z Carrefour” została wzbogacona o edukacyjne warsztaty plastyczne dla podopiecznych świetlic Caritas. Warsztaty poświęcone są tematyce zdrowego żywienia i przeciwdziałaniu marnowaniu. Odbywają się pod hasłem „Jem owoce i warzywa, wtedy zdrowia mi przybywa”. Podczas katowickich warsztatów dzieci wysłuchały lekcji na temat zdrowego żywienia oraz dowiedziały się, jakie są podstawowe zasady tworzenia komiksu. Warsztaty poprowadził pasjonat tematyki komiksów, publicysta i rysownik. W warsztacie wzięło udział 40 dzieci, które stworzyły takie postaci, jak Tajemnicza Gruszka, RoboBanan, Mandarynkowa Mafia, Zmutowane Jabłko, Zdrowa Księżniczka i Dzielni Piłkarze.

Do tej pory spotkania warsztatowe odbyły się w Łodzi, Szczecinie i Warszawie. Przed nami jeszcze 6 warsztatów: w Lublinie, Wolbromiu, Poznaniu, Tylmanowej, Krakowie i Białymstoku. W sumie, na terenie całej Polski odbędzie się 10 warsztatów.

Katowicki hipermarket Carrefour od trzech lat wspiera świetlicę Caritas. Fundujemy wyprawki i paczki dla dzieci, a w grudniu 2013 roku zaprosiliśmy dzieci do sklepu na wspólne pieczenie świątecznych ciasteczek. W tym roku dodatkowo zorganizowaliśmy warsztaty komiksowe, dotyczące prawidłowego żywienia i przeciwdziałania marnotrawstwu. Wiele dzieci spędza ferie w domu, a takie warsztaty to okazja do dobrej zabawy połączonej z edukacją –  powiedział Marek Migas, dyrektor hipermarketu Carrefour w Katowicach.

Wiele milionów dzieci na świecie cierpi głód. Papież Franciszek ogłosił niedawno kampanię walki z problemem głodu. My, w Polsce, również spotykamy się z tym problemem. Jesteśmy wdzięczni Carrefour za pomoc. Dzięki niej uśmiech częściej gości na twarzach polskich dzieci – powiedział ks. dr Marian Subocz, Dyrektor Caritas Polska.

Cykl warsztatów komiksowych wpisuje się w program „Stop Marnotrawstwu” będący częścią Strategii Zrównoważonego Rozwoju Grupy Carrefour. Program realizowany jest od początku 2013 roku. Jego celem jest walka z codziennym marnotrawstwem na każdym szczeblu funkcjonowania firmy, a także promowanie przeciwdziałania marnotrawstwu wśród dostawców i klientów Carrefour Polska.

Warsztaty prowadzone są z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych tworzonych na podstawie ogólnodostępnej internetowej bazy wiedzy programu „Odpowiedzialnie każdego dnia!”, która znajduje się pod adresem: http://www.carrefour.pl/program-odpowiedzialnie-kazdego-dnia