Caritas Polska i Carrefour wspólnie walczą z głodem wśród polskich dzieci

Caritas Polska i Carrefour od 6 miesięcy  realizują trzecią edycję programu „Dożywianie z Carrefour”. Dzięki grantowi przyznanemu Caritas przez Międzynarodową Fundację Carrefour 1260 dzieci z całej Polski otrzymuje posiłki przez 5 dni w tygodniu. Objęci opieką zostali podopieczni 42 świetlic środowiskowych Caritas. Wartość udzielonej pomocy wynosi  1,2 mln zł.  Podczas poprzednich edycji programu wydano ponad 400 tys. posiłków, a wsparcie finansowe wyniosło 2 mln 250 tys. zł.

Problem niedożywienia dzieci jest w Polsce ogromny. Według raportu GUS „Warunki życia rodzin w Polsce” zaprezentowanym w styczniu b.r. aż 1,5 mln dzieci z przyczyn ekonomicznych żyje w niedostatku i biedzie.

Odpowiedzią na tę sytuację jest inicjatywa Caritas Polska i Fundacji Carrefour. Uczestniczy w niej 25 diecezji. W pierwszym semestrze (wrzesień – styczeń), dzięki pomocy z Carrefour zostało wydanych ponad 120 000 posiłków. Przeznaczono na to kwotę  624 000 złotych.

Caritas realizując swoją misję, codziennie pomaga i wspiera dzieci z rodzin potrzebujących. Jednym z bardzo istotnych elementów tej pomocy jest zapewnienie im pełnowartościowych posiłków w świetlicach, do których uczęszczają. Dlatego też, jesteśmy wdzięczni za wspieranie już po raz trzeci w takiej formie naszych podopiecznych, jakie otrzymujemy ze strony Fundacji Carrefour – podkreśla ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Trzecia edycja programu została wzbogacona o dodatkową atrakcję w postaci warsztatów komiksowych pod hasłem „Jem owoce i warzywa, wtedy zdrowia mi przybywa”. Dotychczas odbyły się one w świetlicach Caritas w: Łodzi, Lublinie, Szczecinie, Warszawie, Katowicach i Wolbromiu. O atmosferze na warsztatach mówi siostra Borgiasza pracująca w Ochronce Dziecięcej „Betlejem” w Wolbromiu: Pięknie było patrzeć na radość dzieciaków, na ich zaangażowanie w pracę. To dla nich szczęście, że mogą spotkać się kimś nowym, że ktoś chce je odwiedzić.

Wartość otrzymanej pomocy doceniają Caritas diecezjalne: Dzięki hojności Carrefour i serdecznej współpracy 120 dzieci z naszej Diecezji żyjących w najbiedniejszych rodzinach, gromadzących się w czterech świetlicach prowadzonych  przez Caritas, otrzymuje każdego dnia zdrowy posiłek. Dzięki dobrej współpracy oraz otwartości serca dzieci otrzymują również wyprawki szkolne i upominki z okazji świąt. W imieniu własnym oraz wszystkich dzieci za tę owocną współpracę bardzo serdecznie dziękuję – mówi ks. Tomasz Folga, Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.