Budimex Dzieciom – nowa strefa rodzica w Piotrkowie Trybunalskim

Realizowany od siedmiu lat program społeczny Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom, którego celem jest stworzenie komfortowych warunków pobytu rodziców razem z dziećmi, podczas trudów hospitalizacji, w tym roku rozpoczyna się w Piotrkowie Trybunalskim. 17 czerwca 2020 r. w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka odbędzie się oficjalne, długo wyczekiwane otwarcie.

Prace zostały rozpoczęte już w lutym, jednak sytuacja Covid-19 spowodowała, że z troski o zdrowie i bezpieczeństwo małych pacjentów działania nad realizacją projektu zostały wstrzymane. Ostatnie zalecenie Ministra Zdrowia zachęcające do „odmrażania” służby zdrowia pozwoliło na dokończenie projektu. Już wkrótce rodzice będą mogli korzystać ze specjalnie przygotowanego miejsca, towarzysząc swoim dzieciom przebywającym w szpitalu i złagodzić stres związany z chorobą.

„Strefa Rodzica. Budimex dzieciom” to ogólnopolski program społeczny prowadzony i w całości finansowany przez firmę Budimex SA. W ramach programu, w ciągu 7 lat, w całej Polsce stworzono na dziecięcych oddziałach polskich szpitali 32 komfortowe miejsca dla dzieci i ich opiekunów. Celem programu jest zapewnienie hospitalizowanym dzieciom możliwości obecności rodzica lub opiekuna w czasie pobytu w szpitalu i zwiększenie przez to ich komfortu psychicznego w czasie rekonwalescencji małego pacjenta.

33. takie miejsce powstanie na oddziale dziecięcym Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim

Oddział Dziecięcy sprawuje opiekę̨ nad dziećmi od urodzenia do 18 roku życia. W 2019 roku hospitalizowano na nim łącznie 1192 dzieci i jest to jedyny oddział sprawujący całodobową i całodzienną stacjonarną opiekę pediatryczną dla mieszkańców z terenu miasta Piotrkowa Trybunalskiego oraz powiatu piotrkowskiego

Na Strefę Rodzica zaadaptowane zostały przestrzenie obecnej świetlicy i przynależącego do niej korytarza. Stworzono tam także kącik z aneksem kuchennym i wzbogacono przestrzeń o kanapy, stoliki i podstawowe urządzenia kuchenne, dzięki którym rodzice będą mogli odpocząć i szybko przygotować posiłek. Sama Strefa to połączenie drewnianych konstrukcji i miejsc do zabawy, gdzie mali pacjenci mogą się wspinać, czytać, bawić się lub odpoczywać.

Sytuacja pandemiczna, w której się znaleźliśmy nie jest łatwa dla nikogo z nas. Tym bardziej nie zapominamy o najmłodszych pacjentach, którzy każdego dnia dzielnie walczą o zdrowie . Cieszy nas, że znów możemy realizować w szpitalach nasze Strefy Rodzica, gdzie mali pacjenci będą wspólnie ze swoimi rodzicami spędzać czas – mówi Katarzyna Wójcik, koordynująca programy społeczne w Budimeksie.

Każdorazowo przy otwarciu Stref grupa pracowników/wolontariuszy z Budimeksu wspólnie pomaga w pracach wykończeniowych – dokręca szafki, zawiesza obrazy itp. W związku z koniecznością zachowania odstępów i nietworzenia skupisk, tym razem zamiast prac remontowych, wolontariusze przygotowali dla małych pacjentów wyjątkową niespodziankę!

Źródło: Budimex