Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

Fot Pexels

Branża pirotechniczna zgłosiła gotowość do współpracy z resortami obrony oraz spraw wewnętrznych w kontekście planowanych przez rząd szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych. Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki skierowało do ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka list, w którym podkreśla swoje kompetencje i możliwości w zakresie wsparcia działań zwiększających bezpieczeństwo państwa.

Doświadczenie i infrastruktura jako atuty

Według przedstawicieli branży pirotechnicznej, ich doświadczenie oraz infrastruktura stanowią solidną podstawę do nawiązania efektywnej współpracy z wojskiem oraz innymi strukturami odpowiedzialnymi za obronność kraju. Firmy pirotechniczne zatrudniają wysoko wykwalifikowanych specjalistów posiadających uprawnienia do pracy z materiałami wybuchowymi przeznaczonymi do użytku cywilnego. Personel ten mógłby wesprzeć działania szkoleniowe, ucząc zarówno żołnierzy, jak i funkcjonariuszy służ mundurowych bezpiecznego obchodzenia się z materiałami wybuchowymi.

– W obecnej sytuacji nie możemy pozostawać obojętni na to, co dzieje się wokół nas, zwłaszcza po ostatnich apelach premiera Donalda Tuska. Nikt wcześniej nie zwrócił uwagi na nasze możliwości jako branży, dlatego wystosowaliśmy listy do resortów obrony i spraw wewnętrznych, w których podkreślamy potencjał, jakim dysponujemy i jaki może być wykorzystany w celu zwiększenia obronności naszego kraju – mówi Marta Smolińska, prezes Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki.

Rola edukacyjna branży pirotechnicznej

Jednym z obszarów działalności branży pirotechnicznej jest edukacja młodzieży w zakresie bezpieczeństwa. Przedstawiciele firm podkreślają, że ich doświadczenie może być wykorzystane do szkoleń dotyczących obchodzenia się z materiałami pirotechnicznymi oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Fajerwerki stanowią często pierwszy kontakt młodych ludzi z pirotechniką, co może być punktem wyjścia do szerzej zakrojonych działań edukacyjnych.

Możliwość adaptacji technologii na potrzeby obronności

W swoim liście do ministerstw przedstawiciele Stowarzyszenia wskazują także na możliwość adaptacji technologii stosowanych w pirotechnice cywilnej do celów obronnych, na przykład w zakresie wytwarzania materiałów dymnych czy sygnalizacyjnych.

Zaangażowanie w kampanie społeczne

Branża pirotechniczna deklaruje również chęć zaangażowania się w kampanie społeczne mające na celu zwiększenie świadomości bezpieczeństwa, wykorzystując swoje kanały komunikacji w mediach społecznościowych oraz współpracując z blogerami. Może także wesprzeć przygotowanie materiałów edukacyjnych, zgodnie z planami rządu dotyczącymi szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych.

“Podkreślamy też możliwość wykorzystania know-how branży pirotechnicznej – wiedzy i technologii stosowanych przy materiałach cywilnych do celów obronnych, np. w zakresie przygotowania materiałów dymnych czy innych rozwiązań sygnalizacyjnych” – czytamy w liście Stowarzyszenia.

Potencjał branży pirotechnicznej w strategii obronności

Branża pirotechniczna to kilkadziesiąt podmiotów i około 10 tysięcy specjalistów posiadających uprawnienia do pracy z materiałami wybuchowymi. Jej zaangażowanie w działania związane z obronnością może przynieść realne korzyści dla bezpieczeństwa narodowego. Współpraca z wojskiem, edukacja oraz innowacyjne podejście do wykorzystania technologii cywilnych w celach obronnych mogą znaczną miarą przyczynić się do zwiększenia potencjału obronnego kraju.

MON analizuje, MSWiA wskazuje na MON

Zapytaliśmy resorty obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji, jak zamierzają się odnieść do oferty branży. Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało lakonicznie, że “aktualnie w Ministerstwie Obrony Narodowej trwa analiza przedmiotowego pisma. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, stanowisko resortu zostanie przedstawione w pierwszej kolejności wnioskodawcy”. Resort spraw wewnętrznych i administracji odesłał po odpowiedź do MON: “MSWiA nie zajmuje się szkoleniami wojskowymi, organizuje je Ministerstwo Obrony Narodowej. Dlatego w tej kwestii prosimy o kontakt z biurem prasowym MON”.