Blue Monday czyli trzeci poniedziałek stycznia

uśmiech emotki
fot. Marcin Witkowski

Trzeci poniedziałek stycznia określany jest jako najbardziej depresyjny dzień w roku. Termin ten wprowadził brytyjski psycholog  Cliff Arnall na potrzeby kampanii marketingowej.

Blue Monday jest krytykowany przez psychologów i naukowców jako szkodliwy dla odbioru osób chorujących na depresję w społeczeństwie.

Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym i objawia się przedłużającymi się odchyleniami nastroju. Jeśli smutek, przygnębienie, pesymistyczne nastawienie do świata trwa dłużej niż dwa tygodnie i rzutuje na sprawność intelektualną i fizyczną, powoduje zaburzenia snu, apatię i chęć izolacji, jest to sygnał do niepokoju.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) aktualnie podaje, że na depresję cierpi ok 5% dorosłych i jest to jedna z kluczowych przyczyn niepełnosprawności oraz obciążenia systemów ochrony zdrowia na świecie. Depresja prowadzi do alienacji społecznej, a w najgorszym przypadku nawet do samobójstwa. Każdego roku na świecie 700 000 osób umiera z tego powodu i jest to czwarta najczęstsza przyczyna śmierci 15-29-latków.

Podejrzewasz, że masz depresję?
  • Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 24 godziny przez 7 dni w tygodniu działa bezpłatna linia telefoniczna (800 70 2222) dla osób w kryzysie psychicznym, którzy potrzebują doraźnej pomocy psychologicznej.
  • Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01