Biznes w którym jest miejsce dla kobiet. Firma wkrótce obchodzi stulecie istnienia

Historia Fabryki Broni „Łucznik” – Radom jest nierozłącznie związana z historią Polski. Wydawałoby się, że to biznes w którym pracują wyłącznie mężczyźni. Jest inaczej. Już 20 proc. załogi stanowią kobiety.

Wszystko zaczęło się w 1922 r. Wciąż jeszcze młoda polska niepodległość była uzależniona od posiadania licznej, wyszkolonej, a przede wszystkim dobrze uzbrojonej armii. Ten warunek miał zostać spełniony dzięki budowie Państwowej Fabryki Karabinów i Kulomiotów, nazwanej później Fabryką Broni. Decyzją rządu inwestycja powstała w tzw. trójkącie bezpieczeństwa, czyli poza zasięgiem wrogich samolotów, właśnie w Radomiu. Produkcja broni, a co za tym idzie oficjalna działalność, rozpoczęła się w 1925 r.

Historia fabryki jest nierozłącznie związana z historią Polski; wojna, okupacja, solidarność i walka o byt po przemianach gospodarczych w latach 90. Za trzy lata Fabryka będzie świętować 100-lecie istnienia, już jako zakład, o ugruntowanej pozycji na światowym rynku broni, i jeden z najważniejszych filarów polskiego bezpieczeństwa.

W pierwszych latach działalności głównym produktem fabryki był polski karabin Mauser, zbudowany na bazie niemieckiej konstrukcji, który w czasie kampanii wrześniowej stanowił podstawowe uzbrojenie wojsk piechoty. Jednak najsłynniejszym produktem, który nawet dziś jest zaliczany do najlepszych pistoletów w całej historii wojskowości, jest polski Vis wz. 35 kaliber 9 mm – podstawowa broń oficerów Wojska Polskiego.

W Fabryce Broni “Łucznik” – Radom Sp. z o.o. pracuje dziś już ponad pół tysiąca osób, z czego około 20 proc. stanowią kobiety. Firma stawia na rozwój zawodowy płci pięknej. Miejmy nadzieję, że na stulecie firmy ten procent będzie znacznie wyższy.

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz na rynek cywilny i eksport. Fabryka Broni jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów zbrojeniowych w Europie.