Biznes w Kobiecych Rękach

Druga edycja autorskiego programu prowadzonego przez Fundację Przedsiębiorczości Kobiet „Biznes w Kobiecych Rękach” (BWKR) właśnie dobiega końca. BWKR jest programem akceleracji biznesu skierowanym do kobiet. Dzięki niemu w 2014 roku powstało lub rozwinęło się 45 firm. Program uzyskał patronat Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, a prowadzony jest przy wsparciu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

ProgramBiznes w Kobiecych Rękach” trwał sześć miesięcy. W tym czasie pięćdziesiąt kobiet wytypowanych w konkursie brało udział w warsztatach „ABC przedsiębiorczości” w ramach centrum edukacyjnego SkillShare, stworzonego przez Fundację Przedsiębiorczości Kobiet. Uczestniczyły również w spotkaniach networkingowych, dzięki którym mogły się wzajemnie lepiej poznać, zainspirować albo nawiązać współpracę biznesową. Korzystały także z indywidualnego wsparcia mentorek programu, doświadczonych przedsiębiorczyń, które z sukcesem prowadzą swoje firmy.

„Cieszymy się, że nasz program daje konkretne rezultaty. Widzimy, jaką drogę przeszły w większości biznesy kobiet, które wzięły udział w programie – od pomysłu do realnej firmy. Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet powstała właśnie po to, żeby wspierać kobiety w dążeniu do przedsiębiorczości i pomaganiu im w rozwijaniu swoich firm. Zależy nam, aby skrócić tę drogę i przyspieszyć osiąganie przez nie sukcesów. Dzięki programowi „Biznes w Kobiecych rękach” stało się to możliwe.”, mówi Katarzyna Wierzbowska, prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.

„Biznes w Kobiecych Rękach” jest programem wyjątkowym, wspiera przedsiębiorczość kobiet, a jego formuła motywuje do wzajemnej współpracy. Taki model działania w dłuższej perspektywie daje lepsze rezultaty i pozwala firmom nie tylko utrzymać się na rynku, ale z sukcesem prowadzić działalność” dodaje Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Wśród nowo powstałych firm, pod względem branż najwięcej związanych jest rodziną i dziećmi oraz ze zdrowiem i urodą. Do pierwszej kategorii należy m.in. Kopytko mamuta, butik ze zdrowym i ładnym obuwiem dziecięcym, Multi Niania, agencja obcojęzycznych niań, czy firma Creativitete oferująca zajęcia rozwijające kreatywność dzieci oraz warsztaty rozwojowe dla rodziców. W drugiej natomiast możemy wymienić np. Tip Tap, szkołę stepowania, FootMedica, instytut podologii, MAGDALECH ekologiczny susz-baza do zup, czy usługi coachingu zdrowia i dietetyki.

Kolejną grupą pod względem liczby są biznesy kreatywne, skupione wokół projektowania, wzornictwa i mody. Możemy tu wymienić trzy, których właścicielki stworzyły swego rodzaju konsorcjum. Wspierają się biznesowo, razem zdobywają klientów i wystawiają się na eventach branżowych. Mowa o Mano Kede (producentce stylowych foteli a la lata ‘50 i ‘60), firmie LUBOVKA (projektantce, która ręcznie wykonuje nietuzinkowe, minimalistyczne w formie lampy) oraz Tailormade (projektantce wnętrz, producentce personalizowanych mebli z palet).

Panie, które wzięły udział w programie „Biznes w Kobiecych Rękach” stworzyły także firmy technologiczne. Należy do nich SiDLY spółka technologiczna, tworząca innowacyjne rozwiązania w obszarze telemedycyny.

Powstały również firmy oferujące bardziej tradycyjne produkty i usługi. Wśród nich: Biuro Rachunkowe TAX COMFORT, sklep z innowacyjnymi produktami dla tłumaczy Energia Tłumaczy, czy  Wordprocessing.pl – szkolenia dla przyszłych sekretarek.

Biorąc pod uwagę formę prawną, zdecydowana większość nowych firm, to działalności gospodarcze, kilka z nich, to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a dwie – fundacje.

Warsztaty, z których skorzystały uczestniczki programu „Biznes w Kobiecych Rękach” odbyły się w ramach SkillShare Center. Jest to platforma wymiany doświadczeń i przekazywania praktycznej wiedzy stworzona z myślą o paniach prowadzących swój biznes, jak również tych, które dopiero noszą się z zamiarem założenia firmy. Skorzystać mogą również businesswoman, które z powodzeniem działają na własny rachunek, ale chcą się skutecznie rozwijać. Fundacja przygotowała warsztaty, kilkumiesięczne programy grupowe i konsultacje indywidualne w ramach trzech obszarów: rozwoju osobistego, budowania i rozwijania firmy oraz zarządzania finansami.