Biodegradowalne tekstylia w Lidlu

Lidl Polska wprowadza do swoich sklepów pierwsze produkty tekstylne, które są degradowalne w cyklu biologicznym. Biodegradowalne tekstylia spełniają rygorystyczne kryteria standardu produktowego silver certyfikatu Cradle to Cradle Certified™.

Jest to możliwe dzięki biodegradowalnym farbom drukarskim do tekstyliów, które Lidl wdrożył we współpracy z działającą na całym świecie Grupą CHT, z siedzibą w Tübingen produkującą specjalistyczne wyroby chemiczne, Instytutem Doradczym EPEA prowadzącym działalność na rynkach międzynarodowych oraz Beneficial Design Institute. Pierwsze produkty tekstylne z nadrukiem opatrzone certyfikatem Cradle to Cradle już są dostępne we wszystkich sklepach Lidl.

Wprowadzając do sklepów produkty oznaczone certyfikatem Cradle to Cradle Lidl Polska zapewnia klientom dostęp do ekologicznych tekstyliów wysokiej jakości. A to wszystko w atrakcyjnej, niskiej cenie. Firma przejmuje odpowiedzialność za środowisko nie tylko w obszarze handlu produktami spożywczymi, lecz także nieustannie rozwijając w zrównoważony sposób asortyment artykułów przemysłowych. Wszystkie aspekty produkcyjne zostały sprawdzone przez niezależnych ekspertów pod kątem efektywnego wykorzystania zasobów i możliwości poddania produktów recyklingowi – uwzględnione zostały takie kwestie jak efektywne zarządzanie zasobami, stosowanie substancji chemicznych, utrzymanie czystości wód i korzystanie ze źródeł energii odnawialnej.

„Sporo się mówi o gospodarce obiegu zamkniętego – Lidl po prostu to robi. Wprowadzając na rynek artykuły z nadrukiem zgodnym ze standardem Cradle to Cradle, Lidl stawia kolejny krok do przodu w zakresie wykorzystania innowacyjnych technologii oraz stwarza na rynku bardzo ważny i potrzebny impuls do zmian” komentuje prof. dr Braungart, współtwórca koncepcji Cradle to Cradle.

Biodegradowalne tekstylia: szansa dla człowieka i środowiska

Oprócz całkowitej biodegradowalności, farby drukarskie opracowane i certyfikowane zgodnie ze standardem produktowym Cradle to Cradle Certified™ mają jeszcze jedną ważną zaletę: w przeciwieństwie do standardowych farb drukarskich nie pozostawiają one substancji szkodliwych dla środowiska i organizmu ludzkiego. Poszczególne składniki sprawdzono pod kątem ich nieszkodliwości dla środowiska i organizmu ludzkiego. Efektywna i kompleksowa kontrola procesu produkcji gwarantuje całkowitą przejrzystość łańcucha dostaw.

„Podczas opracowywania farb drukarskich zależało nam bardzo, aby można je było łatwo zintegrować z obecnymi procesami produkcji – także po to, aby ułatwić innym producentom opracowywanie i wytwarzanie produktów, które można poddać recyklingowi” – wyjaśnia prof. dr Braungart. Lidl nieustannie inwestuje w rozwój innowacyjnych, bardziej ekologicznych i wysokojakościowych rozwiązań produktowych tak, aby były one możliwie łatwo dostępne dla klientów sieci. Przykładowo w ramach wspólnej strategii 360 stopni dotyczącej plastiku, firma angażuje się w zwiększanie udziału opakowań poddawanych recyklingowi.

W ofercie sieci Lidl już od wtorku, 23.04 pojawią się pierwsze produkty z certyfikatem Cradle to Cradle, w tym dwustronna pościel dziecięca, wykonana w 100% z bawełny renforce (59,90 zł/zestaw: poszewka na kołdrę oraz poszewka na poduszkę) oraz prześcieradło z gumką 100% bawełny (29,99 zł/szt.). Produkty wyprodukowano również w standardzie GOTS (Global Organic Textile Standard).

O standardzie produktowym Cradle to Cradle Certified™

Standard produktowy Cradle to Cradle Certified™ umożliwia certyfikację produktów degradowalnych w cyklu biologicznym, takich jak choćby tekstylia. Certyfikacja Cradle to Cradle wymaga oceny produktów w pięciu kategoriach: wpływ materiału na zdrowie, możliwość ponownego użycia materiału, wykorzystanie źródeł energii odnawialnych, gospodarka wodna i odpowiedzialność społeczna. Produkty certyfikowane przez Cradle to Cradle Products Innovation Institute mogą zostać zaklasyfikowane do jednej z pięciu kategorii (certyfikat podstawowy, brązowy, srebrny, złoty i platynowy), zależnie od oceny produktu w poszczególnych kategoriach. Standard ten został opracowany przez Williama McDonougha i doktora Michaela Braungarta. Cradle to Cradle Products Innovation Institute ma swoją główną siedzibę w Oakland w Kalifornii i posiada biuro także w Amsterdamie.