Biedronka po raz kolejny wyróżniona w konkursie Liderzy Zrównoważonego Rozwoju

Firma Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka, otrzymała wyróżnienie w IV edycji konkursu Liderzy Zrównoważonego Rozwoju za wdrożony system kontroli jakości produktów. Organizatorami konkursu są magazyn „Forbes” oraz firma doradcza PwC.


Konkurs Liderzy Zrównoważonego Rozwoju skierowany jest do firm z sukcesem łączących działalność biznesową z zasadami zrównoważonego rozwoju. W konkursie oceniane są dobre praktyki rozumiane jako działania, produkty lub usługi, które z jednej strony są zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju, a z drugiej –przyczyniają się do sukcesu biznesowego przedsiębiorstwa. W tegorocznej edycji wzięło udział 20 proc. więcej przedsiębiorstw niż w roku ubiegłym. Sieć sklepów Biedronka została doceniona za wdrożony w firmie system kontroli jakości produktów.

Artykuły oferowane w sklepach sieci Biedronka podlegają stałej kontroli przez cały okres wytwarzania, magazynowania, dystrybucji i sprzedaży. Kontrola ta obejmuje m.in. regularne badania produktów w niezależnych laboratoriach badawczych. Firma na stałe współpracuje z ponad 20 laboratoriami w kraju i za granicą. Częścią zarządzania jakością w JMP są także własne audyty w zakładach produkcyjnych
i magazynach dostawców. W 2013 roku firma przeprowadziła m.in. ponad 3100 kontroli jakości produktów na etapie produkcji, ponad 1100 badań produktów przed wprowadzeniem do obrotu, ponad 2600 audytów bezpieczeństwa żywności w sklepach oraz ponad 16 tys. badań produktów na etapie sprzedaży i konsumpcji.

Dodatkowo, dzięki zastosowaniu przez sieć optymalnych systemów i rozwiązań w zakresie informatyki i logistyki, od momentu złożenia zamówienia przez sklep do dostarczenia produktów przez centrum dystrybucyjne do placówki Biedronka nie mija więcej niż 24 godziny. Takie rozwiązanie gwarantuje klientom dostępność świeżych produktów najwyższej jakości każdego dnia.

Biedronka jako pierwsza w Polsce sieć handlowa otrzymała również certyfikat ISO 22000 potwierdzający spełnienie najwyższych norm bezpieczeństwa żywności w całym łańcuchu dostaw. Natomiast wdrożone procedury operacyjne i nowoczesne rozwiązania informatyczne, takie jak nowa generacja kodów kreskowych GS1 DataBar (kody kreskowe m.in. „blokujące“ w kasie sprzedaż przeterminowanych produktów – gdyby się takie pojawiły), pozwalają na efektywne zarządzanie terminami ważności produktów.

Firma Jeronimo Martins Polska została doceniona przez Jury Konkursu Liderzy Zrównoważonego Rozwoju po raz kolejny. W ubiegłorocznej edycji otrzymała wyróżnienie za działania w zakresie świadomego gospodarowania odpadami.