Biedronka nagrodziła za najlepszą książkę dla dzieci

Ponad 4 tysiące prac zostało zgłoszonych w pierwszym etapie konkursu sieci „Piórko 2015. Biedronka na najlepszą książkę dla dzieci”. Laureatka – pani Katarzyna Szestak – otrzyma 100 tys. zł, a książka z jej tekstem ukaże się w sklepach pod koniec roku. Teraz szansę na wygraną mają ilustratorzy – drugi etap konkursu trwa do 6 sierpnia.

– To niesamowite, że aż 4 tys. prac napłynęło na konkurs. Przeczytałem tylko 100 wyselekcjonowanych wcześniej przez wydawnictwo, ale niektóre z nich były zachwycające. W zasadzie bardzo wiele z nich można by było wydać i znalazłyby swoich czytelników, i dałyby im dużo radości – mówi Jarosław Gugała, dziennikarz Telewizji Polsat, członek kapituły nagrody w kategorii „Tekst”.

Spośród zgłoszonych prac wybrano jedną, najlepszą – autorstwa Katarzyny Szestak z Żor.

– Zdecydowałam się wziąć udział w konkursie, ponieważ jest to ogromna szansa dla kogoś takiego jak ja, czyli dla marzyciela, który do tej pory pisał swoje utwory głównie do szuflady albo dla znajomych. To ogromna szansa i wielkie spełnienie marzeń – mówi laureatka konkursu. – Spodobało mi się sformułowanie na plakacie w sklepie, które mówiło o tym, że zachęcają do oczarowania dzieci. Ponieważ lubię czarować słowem i miałam w swojej szufladzie wiele różnych materiałów, stwierdziłam, że to jest właśnie ten moment, kiedy powinnam napisać coś dla dzieci.

Jak podkreśla, pierwszym krytykiem prac jest jej 6-letni syn.

Motywem przewodnim opowiadania jest tęsknota za przyjaźnią, miłością oraz towarzystwem bliskich osób. Autorka w oryginalny sposób ożywia przedmioty, w tym także tytułowy szary domek, nadając im typowo ludzkie cechy.

– W literaturze często pojawia się motyw człowieka poszukującego swojego miejsca w świecie czy wracającego do domu. Postanowiłam ten motyw odwrócić. Czyli tutaj dom szuka swojego mieszkańca. Ta opowieść jest wyrazem mojego ogromnego przywiązania do domu jako najpiękniejszego i najbezpieczniejszego miejsca w świecie – mówi Katarzyna Szestak.

Autorka dostanie 100 tys. zł, a jej książka ukaże się pod koniec roku. Będzie dostępna wyłącznie w sklepach Biedronki.

To pierwsza edycja konkursu na najlepszą książkę dla dzieci organizowanego przez Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka. Podobny został zorganizowany w Portugalii, gdzie też cieszył się dużym zainteresowaniem.

– Od pewnego czasu w naszej ofercie pojawiły się książki, a od zawsze temat dzieci i ich potrzeb był bardzo ważny z punktu widzenia naszych działań społecznych. Połączywszy te dwa wątki, staraliśmy się zainspirować młodych autorów do tego, żeby wystąpili w konkursie zarówno na tekst, jak i ilustracje – mówi Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych, Jeronimo Martins Polska.

Sieć stara się popularyzować czytelnictwo, wprowadzając do oferty książki w przystępnej cenie. Biedronka uczestniczy też w różnego rodzaju akcjach promocyjnych określonych tytułów – ostatnio były to np. publikacje związane z futbolem.

– Staramy się szukać różnych form promowania książek i przy każdej okazji łączyć je z ofertą handlową, żeby zachęcać do czytelnictwa. Chcemy, żeby to był konkurs bezterminowy, by w przyszłym roku i kolejnych latach był kontynuowany – podkreśla Kubczak.

Do 6 sierpnia potrwa drugi etap konkursu – na ilustracje do zwycięskiego tekstu literackiego. Do wygrania jest również nagroda w wysokości 100 tys. zł.

Zwycięski tekst i ilustracje zostaną opublikowane w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy w postaci książki dla dzieci, która trafi na półki sklepów Biedronka jeszcze w tym roku.

Źródło: Newseria