Bezpłatne projekty dla kobiet nastawione na rozwój nowoczesnych kompetencji

Modern futuristic interior office design with green wall plant and beautiful night scene cityscape view. 3d rendering

Co siódmy Polak w wieku 18-35 nie pracuje, nie uczy się i nie zdobywa kwalifikacji. Większość tej grupy to kobiety. Tymczasem rozwój kompetencji, szczególnie cyfrowych, staje się coraz bardziej istotny w życiu społecznym i zawodowym. Fundacja Orange otwiera nowe możliwości dla kobiet. To m.in. bezpłatny kurs programowania oraz warsztaty nowoczesnego rzemiosła. Trwają zapisy do projektów.

Wykluczenie społeczno-cyfrowe dotyka wielu grup, narażone są na nie także kobiety. W Polsce, wśród osób zatrudnionych w branży IT, stanowią one tylko 30%. Świadczy to o braku odpowiednich instytucji i placówek, które wspierałyby kobiety w poszerzaniu kompetencji cyfrowych.

Kobiety stanowią także większość grupy tzw. NEETs (ang. „Not in Employment, Education nor Training”), czyli osób niepracujących, niekształcących się i niezdobywających  kwalifikacji zawodowych. W ich przypadku, na przeszkodzie najczęściej stoją obowiązki rodzinne oraz związane z opieką nad osobami zależnymi, np. chorymi członkami rodziny.

Tymczasem wiele zawodów (i codzienne życie) wymaga dziś umiejętności cyfrowych choćby na podstawowym poziomie. Oczywistym jest też zapotrzebowanie na programistki i programistów. Projektowanie stron internetowych i aplikacji, programowanie, czy zarządzanie projektami IT to dziś cenione zajęcia. Rozwój cyfrowy warto łączyć z rozwojem umiejętności społecznych: współpracy, komunikacji czy przedsiębiorczości.

Zacznij programować już dziś!

Fundacja Orange dołączyła do międzynarodowej inicjatywy społecznej: Orange Digital Center (ODC). W tym projekcie wspiera osoby w trudniejszej sytuacji w rozwoju nowoczesnych kompetencji. Szereg inicjatyw kieruje właśnie do kobiet.

Szkoła Kodowania to bezpłatny, profesjonalny kurs programowania dla osób w wieku 18-35 lat, którzy poszukują szansy na rozwój czy zmianę ścieżki zawodowej.

Zależy nam na tym, aby Polki uwierzyły, że wbrew stereotypom, branża cyfrowa nie musi być tylko dla mężczyzn. Umiejętność programowania jest cenna i możliwa do opanowania niezależnie od płci – mówi Maja Gruszczyńska, koordynatorka Szkoły Kodowania w Fundacji Orange.

Trenerzy i trenerki w prostych krokach przekażą wiedzę na temat języków programowania: Java i Python (w kolejnej edycji także UX). Zajęcia odbywają się w dwóch trybach: stacjonarnie w Warszawie lub online dla osób z określonych powiatów. Uczestniczki i uczestnicy kursu będą mogli wziąć udział w webinarach z ekspertkami i ekspertami rynku IT, w networkingu i spotkaniach inspiracyjnych. Fundacja Orange zapewni indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony oraz źródła motywacji czy satysfakcji. Praca w grupach, dzielenie się doświadczeniem i postępami w nauce to szansa na budowę społeczności opartej na podobnej motywacji.