Na rosnących napięciach handlowych między USA a Chinami mogą korzystać rozwijające się gospodarki Azji, takie jak Wietnam. Kraj ten staje się coraz bardziej kluczowym partnerem m.in. dla Polski, co udowadnia wizyta premiera Wietnamu nad Wisłą.
Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta
Przybierająca na sile rywalizacja między największymi gospodarkami świata może stwarzać szanse również dla Unii Europejskiej. Ważnym impulsem zacieśniającym współpracę gospodarczą były podpisywane indywidualnie z poszczególnymi państwami Azji umowy o wolnym handlu, które znacząco zredukowały lub zniosły bariery taryfowe, otwierając nowe perspektywy dla eksportu i importu. Wietnam, jako dynamicznie rozwijający się kraj Azji Południowo-Wschodniej, stał się jednym z kluczowych partnerów handlowych w regionie także dla Polski.
Polskie perły eksportowe
Przykładem udanej współpracy gospodarczej w Wietnamie jest działalność firmy Adamed, jednego z liderów na polskim rynku farmaceutycznym. Przejął on udziały w wietnamskiej firmie Davipharm i zainwestował w nią 60 mln dol., co plasuje ją wśród największych polskich inwestycji bezpośrednich w Azji. Obecnie Davipharm jest jedną z najszybciej rozwijających się firm farmaceutycznych w Wietnamie.
Ten sukces podkreśla znaczenie inwestycji w innowacje oraz strategicznego podejścia do ekspansji na rynki zagraniczne. Polskie firmy udowadniają coraz śmielej, że mogą skutecznie konkurować na globalnym rynku, wykorzystując swoje know-how oraz zdolność do adaptacji. Takich ambasadorów Polski w świecie potrzeba nam więcej! Być może dzięki pracy takich podmiotów, jak Centrum Promocji Krajowa Izba Gospodarcza (CP KIG), która wspiera przedsiębiorców w ich aspiracjach proeksportowych, coraz więcej firm aktywnie będzie konkurować również poza naszymi granicami kraju. Służą temu również wizyty bilateralne z udziałem przedstawicieli władz oraz towarzyszące im delegacje, jak choćby styczniowa wizyta premiera Wietnamu w 75. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.
Wizyta kamieniem milowym w dalszych relacjach?
Wizyta premiera Phạma Minh Chínha w Polsce podkreślała rosnące zaangażowanie obu stron w rozwój globalnego handlu. Wymownym akcentem było spotkanie premiera Wietnamu z dr. n. med. Małgorzatą Adamkiewicz, przewodniczącą rady nadzorczej Adamed Pharma.
Wietnam stanowi doskonały przykład kraju, w którym polski biznes może odnosić sukcesy pod warunkiem zastosowania przemyślanej strategii i utrzymywania długofalowych relacji. Rozwój wymiany handlowej, wspierany przez m.in. inicjatywy proeksportowe CP KIG, pokazuje, że Polska ma realne szanse na wzmocnienie swojej pozycji w tej części świata.
Urszula Jóźwiak
dyrektorka generalna Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, dyrektorka Instytutu ESG
Źródło: Home&Market