Arkadiusz Bińczyk: Kongresy czas zacząć!

Tekst publikujemy dzięki uprzejmości magazyny Home&Market

Fot. Forum Ekonomiczne

I już za nami otwarcie roku kongresowego, który, jak rok szkolny, rusza we wrześniu. Tym razem od trzech ważnych imprez: Forum Ekonomicznego w Karpaczu, Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz finałów EuroSkills w Gdańsku.

Zacznijmy od ostatniego z wymienionych wydarzeń. Polska była w tym roku gospodarzem europejskich finałów olimpiady branżowej, podczas której najlepsi młodzi zawodnicy z europejskich państw, absolwenci szkół branżowych, rywalizują w swoich zawodowych obszarach. A tych jest kilkadziesiąt, od budowlanki poczynając na pracy hotelowego konsjerża kończąc. Przedstawiciele największych firm bacznie obserwują EuroSkills, słusznie widząc tam nieocenione źródło pozyskiwania najlepszych fachowców. Także z Polski. I w pełni zasłużenie Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Edukacji, organizator gdańskich finałów, podczas karpackiego Forum Ekonomicznego odebrał nagrodę Forum Młodych Liderów. Nawiasem mówiąc, FRSE w Karpaczu miała swój pawilon, w którym na żywo transmitowano zmagania najlepszych z najlepszych, toczone w Gdańsku.

Z forumowych nowości trzeba odnotować, że w tym roku do grona partnerów wydarzenia w Karpaczu dołączyła Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza. Jej pawilon, w którym serwowano szwajcarskie specjały, był także miejscem ciekawych debat i prezentacji firm zrzeszonych w Izbie. Jak co roku wielką popularnością cieszyły się pawilony i stoiska sieci handlowych – Biedronki i Lidla. Razem z AmCham – Amerykańską Izbą Handlową w Polsce – pawilon dzieliła sieć franczyzowa Żabka.

W gronie partnerów Forum Ekonomicznego znalazły się również polskie firmy, będące symbolem sukcesu i polskiej innowacyjności w różnych branżach. Między innymi Adamed – rodzinna firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, produkująca ponad 500 produktów eksportowanych na cały świat. Co istotne, Adamed prowadzi intensywną działalność badawczo-rozwojową, na którą przeznaczył ponad 2 mld zł. Przedstawiciele spółki uczestniczyli w debatach poświęconych m.in. bezpieczeństwu lekowemu. Jak podkreśliła Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych, ESG i ekonomiki zdrowia Adamed Pharma, zapewnienie bezpieczeństwa lekowego jest jednym z priorytetów spółki, a aby tego dokonać, aż trzykrotnie zwiększono od 2019 r. zapasy medykamentów.

Na koniec przejdźmy do kieleckiego MSPO. Dlaczego te branżowe targi stały się w ostatnim okresie jedną z kluczowych imprez konferencyjno-targowych, ściągającą polityków i menedżerów, wyjaśniać nie trzeba. Stały się też miejscem prezentacji osiągnięć polskich producentów broni i sprzętu wśród specjalistów z całego świata. A mamy się czym pochwalić. Fabryka Broni „Łucznik-Radom” zaprezentowała swój nowy produkt, modułowy pistolet samopowtarzalny MPS. To oryginalna, polska konstrukcja. Można ją konfigurować w zależności od potrzeb, np. ze względów kolorystycznych czy gabarytowych. Mamy też sprawdzonego w warunkach bojowych GROT-a (który cieszy się wielkim uznaniem wśród ukraińskich żołnierzy), mamy pistolet VIS – tym samym do rodziny radomskich produktów dołączyła nowa broń, która wg specjalistów może powtórzyć sukces tamtych dwóch.

Trzy różne wydarzenia, jeden wspólny mianownik: pokazanie, że polska gospodarka, innowacyjność i polskie kadry są na ścieżce wzrostu. Zadanie dla biznesu i polityków to utrzymać ten dobry trend.

Arkadiusz Bińczyk/H&M, ekspert medialny, popularyzator historii, współautor książek „Poczet Przedsiębiorców Polskich. Od Piastów do 1939 roku” i „Świat Szlachty Polskiej. Dzieje ludzi i rodzin”.