Anna Rulkiewicz – w życiu ważna jest harmonia

Lubimy, gdy nasze życie jest do pewnego stopnia uporządkowane. Jeżeli coś ten porządek zakłóca, pojawia się stres, który jeśli trwa zbyt długo, staje się traumą. Badacze, którzy przyjrzeli się doświadczeniom ludzkim podczas obecnej pandemii, stwierdzili u wielu osób objawy PTSD, czyli zespołu stresu pourazowego, najczęściej diagnozowanego u ofiar wojny, przestępstw czy tych, którzy tracili bliskich – podkreśla Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED.

W tym przypadku dotyczy to osób, które zetknęły się blisko z pandemią, zwłaszcza bezpośrednio zaangażowanych w walkę z COVID-19, czyli pracowników ochrony zdrowia, ale również osób, które zachorowały czy członków ich rodzin.

Jaki mechanizm tutaj zachodzi? Bessel Van der Kolk, psychiatra i badacz traumy zauważył w swojej publikacji „Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy”, że traumatyczne przeżycia dają nie tylko objawy czysto psychologiczne, czyli silnie wpływają na mózg i zachodzące w nim procesy ale, co jest naturalnym następstwem objawów psychicznych – mają także objawy somatyczne.

Jak objawia się stan potraumatyczny? Zwykle obserwujemy poczucie beznadziejności i przytłoczenia, silny lęk o siebie, o innych, o przyszłość. Szczególne jest to, że nawet, jeżeli sytuacja, która wywołała tę reakcję, uległa lub ulega zmianie i niebezpieczeństwo minęło, mózg w sensie emocjonalnym ciągle „pamięta” to doświadczenie i uczucia z nim związane.

Często obserwowane objawy somatyczne to bóle głowy, przyspieszone bicie serca, bezsenności, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, układu krążenia czy układu oddechowego (mogące sugerować zakażenie wirusem SARS-CoV-2, co jeszcze bardziej „nakręca” ten stan).

Zwykle, w przypadku doświadczenia silnego stresu, po jakimś czasie uwalniamy się od poczucia zagrożenia i towarzyszące mu objawy mijają. W przypadku stanu potraumatycznego nie potrafimy tego zrobić, ciągle jakby tkwiąc mentalnie w zdarzeniu, które spowodowało silny wstrząs.

Badacz tłumaczy, że kluczem do zrozumienia i wyleczenia stresu pourazowego jest podejście, które łączy umysł i ciało, ponieważ tylko rozpatrując całość ludzkiego doświadczenia jesteśmy w stanie pomóc cierpiącym z powodu przeżytej traumy. W takich przypadkach często konieczna jest pomoc specjalisty.

Wakacje to doskonały moment, by wrócić do harmonii – dbajcie proszę nie tylko o kondycję fizyczną.

Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED