Andrzej Buła: stawiamy na “działania prorodzinne”

Za 15-20 lat cała Polska będzie w takiej samej złej sytuacji jak Opolszczyzna i będzie zmuszona postawić na „działania prorodzinne”, bo nie ma innego wyjścia – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego w wywiadzie dla Polrtalu Samorządowego.

Do 2035 roku w województwie opolskim może ubyć 100 tys. osób. Jak samorząd może z tym walczyć?

Już dziś podejmujemy wiele inicjatyw, realizujemy je z partnerami, którzy znają specyfikę problemów demograficznych i wiedzą, jak im przeciwdziałać. Wyludnianie się Polski wydaje się na razie bezbolesne, ale za chwilę będziemy je odczuwać w mniejszej liczbie dzieci w szkołach, mniejszych pieniądzach na leczenie, mniejszych wpływach z PIT, itp. Będziemy musieli się zmierzyć z kłopotami związanymi ze starzejącym się społeczeństwem.

Ponad rok temu, kiedy mówiliśmy o potrzebie rocznych urlopów macierzyńskich, wszyscy mówili, że nas na to nie stać. Dziś to rozwiązanie jest wdrożone. Za 15-20 lat Polska będzie w takiej samej złej sytuacji jak Opolszczyzna i będzie zmuszona postawić na “działania prorodzinne”, bo nie ma innego wyjścia.

Zwracam uwagę, że na temat problemów demograficznych napisano setki stron, ale nigdzie nie mogę znaleźć sposobu ich rozwiązania. My próbujemy z tym walczyć, mamy nadzieję, że nasze działania przyniosą oczekiwany skutek.

Więcej: portalsamorzadowy.pl