Ambasadorowie Bezpieczeństwa na przejazdach nie przerywają edukacji

Prawie 6,5 tysiąca przekazanych materiałów edukacyjnych o zachowaniu na terenach kolejowych ma zapewnić dzieciom i młodzieży większe bezpieczeństwo. Pomoc dydaktyczna PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. trafia do nauczycieli podczas akcji „Październik Miesiącem Edukacji”.

Scenariusze lekcji, gotowe prezentacje i materiały multimedialne przekazują  PKP Polskie Linie Kolejowe SA w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Profesjonalnie przygotowane zestawy materiałów pozwolą nauczycielom prowadzić zajęcia o bezpieczeństwie na terenach kolejowych.

– Sprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych jest jednym z kluczowych zagadnień odnoszących się do bezpieczeństwa podróżnych. Musimy dokładać wszelkich starań, aby przejazdy kolejowe stawały się coraz bezpieczniejsze. Należy docenić starania kolejarzy i wszystkich Ambasadorów Bezpieczeństwa, którzy stawiają szlaban na ryzyko – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Tegoroczna edycja akcji Październik Miesiącem Edukacji, jest dostosowana do ograniczeń związanych z pandemią. Koordynatorzy kampanii,  w sposób dopasowany do wymogów sanitarnych, przekazują materiały dydaktyczne szkołom. Dzięki temu nauczyciele mogą prowadzić ciekawe zajęcia o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych i terenach kolejowych.

– Nie zmniejszamy zaangażowania i w sytuacji ograniczeń związanych z COVID-19, znajdujemy nowe metody i formy, by przypominać o bezpieczeństwie na terenach kolejowych, a szczególnie na przejazdach. W październiku Ambasadorzy Bezpieczeństwa najbardziej angażują się w działania edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Kolejarze przekazali już blisko 6,5 tysiąca materiałów edukacyjnych do szkół w całej Polsce. Każda szkoła i każdy nauczyciel może skorzystać z materiałów  korzystając ze zgłoszenia przez formularz ze strony internetowej.

Kolejarze, wspólnie ze specjalistami z zakresu pedagogiki, przygotowali gotowe scenariusze zajęć dostosowane do wieku uczniów począwszy od przedszkola i klas początkowych szkoły podstawowej aż po licea i technika. Oprócz scenariuszy, nauczyciele dostali do dyspozycji zeszyty edukacyjne, kolorowanki, prezentacje, filmy i inne materiały multimedialne, które uatrakcyjnią zajęcia. Uczniowie podczas takich zajęć mogą poznawać zasady bezpieczeństwa poprzez gry interaktywne, aplikacje mobilne, a nawet podczas przekraczania przejazdu w wirtualnej rzeczywistości. Dla nauczycieli chcących pogłębić wiedzę przewidziane zostały konsultacje z koordynatorami kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

W ramach kampanii zaprojektowana została wielofunkcyjna aplikacja o tej same nazwie. Korzystając z niej mamy możliwość błyskawicznego i wygodnego powiadomienia odpowiednich służb o każdej usterce na torach. Aplikacja „Bezpieczny przejazd” to narzędzie stworzone specjalnie po to, żeby dać użytkownikom szansę poprawy bezpieczeństwa. Dzięki niej dowiemy się więcej o zasadach, poznamy tajniki Żółtej Naklejki i – przede wszystkim – bezproblemowo zgłosimy wszystkie niedogodności na torach.

Aplikacja jest dostępna na systemy Android oraz iOS. Do pobrania na stronie bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/aplikacje-mobilne/

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych zwiększają żółte naklejki PLK

#ŻółtaNaklejkaPLK znajduje się na każdym przejeździe i ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Źródło: PKP PLK